Futbol ve ragbi sporcularının egzersiz bağımlılığı ile sağlıklı beslenme tutumlarının incelenmesi
Examination of exercise addiction and healthy nutrition attitudes of football and rugby athletes
- Tez No: 967137
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol ve ragbi sporcularının egzersiz bağımlılığı düzeyleri ile sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarını incelemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzeri, aktif olarak futbol veya ragbi sporuyla ilgilenen toplam 274 sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Sağlıklı Beslenme Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine, egzersiz alışkanlıklarına ve beslenmeye yönelik tutumlarına ilişkin veriler betimleyici istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmış; değişkenler arasındaki ilişkiler ise Pearson korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Futbol ve ragbi sporcuları arasında egzersiz bağımlılığı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını göstermektedir. Ragbi sporcularının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının, futbolculara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Egzersiz bağımlılığı ile sağlıklı beslenme tutumları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Egzersize yüksek düzeyde bağlılık gösteren bireylerin, aynı zamanda sağlıklı beslenmeye daha fazla önem verdiklerini ortaya koymaktadır. Egzersiz bağımlılığı ve sağlıklı beslenme gibi iki önemli kavramın, sporcularda birbiriyle ilişkili şekilde geliştiğini ve bu etkileşimin hem fiziksel performans hem de genel sağlık açısından dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Sporcuların yalnızca fiziksel değil, psikolojik ve beslenme temelli sağlıklarının da korunmasına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the exercise addiction levels and attitudes toward healthy eating of soccer and rugby players and to reveal the relationship between these two variables. The sample of the study consists of a total of 274 athletes aged 18 and over who are actively involved in soccer or rugby. During the data collection process, the Exercise Addiction Scale and the Healthy Eating Attitude Scale were used. Data on participants' demographic characteristics, exercise habits, and attitudes toward nutrition were evaluated using descriptive statistical analyses. Independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine differences between groups, while Pearson correlation analysis was used to analyze relationships between variables. The results indicate that there is no statistically significant difference in exercise addiction levels between soccer and rugby players. Rugby players' attitudes toward healthy eating are significantly higher than those of soccer players. A positive and significant relationship was found between exercise addiction and attitudes toward healthy eating. This indicates that individuals who are highly addicted to exercise also place greater importance on healthy eating. This demonstrates that two important concepts, exercise addiction and healthy eating, develop in an interrelated manner in athletes, and that this interaction should be taken into account in terms of both physical performance and overall health. Awareness campaigns can be conducted to protect not only the physical health but also the psychological and nutrition-based health of athletes.