Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının mülteci hastalara karşı önyargıları ve tıbbi hata eğilimleri: İstanbul ili kamu çalışanları örneği
Prejudices and medical error trends of oral and dental health workers towards refugee patients: The case of public employees in Istanbul province
  1. Tez No: 967138
  2. Yazar: AHMET TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın bir parçasıdır. Türkiye son yıllarda yalnızca göç alan ve göç veren bir ülke olmakla kalmayıp, diğer ülkelere göç eden bireylerin geçiş yolu olarak kullandıkları bir ülke haline gelmiştir. Kamu ağız ve diş sağlığı hastanesi çalışanlarının hali hazırdaki ağır iş yükü mülteci hastaların da ilave olmasıyla daha da artmıştır. Bu çalışmada ağız ve diş sağlığı çalışanlarının mülteci hastalara karşı önyargıları ve tıbbi hata eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde bulunan kamu hastanelerinde ağız ve diş sağlığı alanında görev yapan 312 çalışan katılmıştır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Mültecilere Yönelik Önyargı Ölçeği”ve“Tıbbi Hataya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışanların mültecilere yönelik önyargılarının eğitim düzeyi, mülteci hastalara hizmet vermekten mutluluk duyma, kurumda tıbbi hatalara özen gösterilme durumu, mesleği yapmaktan mutluluk duyma, medeni durum ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında çalışanların tıbbi hata eğilimlerinin yaş grubu, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, kamu hastanesinde çalışmaktan mutluluk duyma, mesleği yapmaktan mutluluk duyma, çocuk sahibi olma ve kurumda tıbbi hatalara özen gösterilme durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada, koşullu ön yargı boyutuyla çalışma sistemi sorunları boyutu arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu sonuç mülteci sayısındaki artışın, sağlık hizmeti sunumunda yaşanan aksaklıkları da artırabileceği yönündeki varsayımları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Oral and dental health is a part of general health. In recent years, Türkiye has become a country that not only receives and sends immigrants, but also a country used as a transit route by individuals migrating to other countries. The heavy workload of public oral and dental health hospital employees has increased even more with the service demands of refugee patients. This study aimed to examine the relationship between oral and dental health employees' prejudices against refugee patients and their tendency towards medical errors. 312 employees working in the field of oral and dental health in public hospitals in Istanbul participated in the study. The“Personal Information Form”,“Prejudice Towards Refugees Scale”and“Attitude Towards Medical Error Scale”were used in the data collection process. It was determined that the employees' prejudices towards refugees differed significantly according to their level of education, happiness in providing service to refugee patients, care taken against medical errors in the institution, happiness in doing their job, marital status and having children. In addition, it was determined that employees' medical error tendencies differ significantly according to variables such as age group, level of education, professional seniority, happiness in working in a public hospital, happiness in doing the job, having children and the care taken against medical errors in the institution. In the study, a weak but positive correlation was found between the conditional prejudice dimension and the working system problems dimension. This result supports the assumption that an increase in the number of refugees may also increase the disruptions experienced in the delivery of healthcare services.