Ambalaj üretim fabrikasında farklı risk değerlendirme metotlarının karşılaştırılması
Comparison of risk assessment methods in packaging production factory
  1. Tez No: 967139
  2. Yazar: CANER DÜZGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, ambalaj fabrikalarında iş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirme yöntemlerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Fine-Kinney, 5x5 L tipi matris, HRNS (Hazard Rating Number System) ve FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) gibi sıklıkla kullanılan yöntemler, gerçek bir ambalaj fabrikasında uygulanarak değerlendirilmiştir. Her bir yöntem, fabrikadaki risklerin belirlenmesi, analiz edilmesi ve önceliklendirilmesi açısından incelenmiş, her birinin avantajları ve sınırlamaları tartışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Fine-Kinney yönteminin, daha kapsamlı ve detaylı analizler sunarak, risklerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin etkin bir şekilde alınmasında en uygun yöntem olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, ambalaj sektöründe risk yönetimi ve güvenlik kültürünün geliştirilmesine katkı sağlayacak önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare risk assessment methods in terms of occupational health and safety in packaging factories. In the study, commonly used methods such as Fine-Kinney, 5x5 L-type matrix, HRNS (Hazard Rating Number) and FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) were evaluated by applying them in a real packaging factory. Each method was examined in terms of determining, analyzing and prioritizing the risks in the factory, and the advantages and limitations of each were discussed. As a result of the study, it was determined that the Fine-Kinney method was the most appropriate method for accurate assessment of risks and effective implementation of occupational health and safety measures by providing more comprehensive and detailed analyses. This study presents important findings that will contribute to the development of risk management and safety culture in the packaging sector.