Anemisi olan evre 3 kronik böbrek hastalarında eritropoetin tedavisinin eGFR üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of the impact of erythropoietin treatment on estimated glomerular filtration rate in anemic patients with stage 3 chronic kidney disease
- Tez No: 967151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜVEN TAYMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, anemisi olan Evre 3 kronik böbrek hastalarında eritropoetin tedavisinin eGFR ve diğer laboratuvar parametreleri üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Evre 3 kronik böbrek hastalığı ve anemisi olan toplam 90 hasta dahil edilmiştir. Hastaların eritropoetin tedavisi öncesi ve sonrası 12., 9., 6. ve 3. aylardaki eGFR, kreatinin, hemoglobin, hematokrit, platelet ve nötrofil değerleri retrospektif olarak incelenmiştir. Verilerin analizi tekrarlı ölçümler ANOVA testi ve ikili karşılaştırmalar için eşleştirilmiş örneklem t-testi veya Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 76,73±6,42 yıl olup, %63,3'ü kadın, %36,7'si erkektir. Komorbid hastalıklar arasında hipertansiyon (%96,7), diabetes mellitus (%60,0), hiperlipidemi (%60,0), koroner arter hastalığı (%50,0) ve kalp yetmezliği (%50,0) öne çıkmaktadır. Eritropoetin tedavisi sonrasında eGFR değerlerinde zaman içinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş eğilimi saptanmıştır (p=0,050). Tedavi öncesi 12. ay eGFR değerleri (39,60±12,10 ml/dk/1,73m²) ile tedavi sonrası 12. ay eGFR değerleri (34,76±10,17 ml/dk/1,73m²) arasında anlamlı bir azalma gözlenmiştir (p=0,040). Kreatinin değerlerinde tekrarlı ölçümler ANOVA testine göre anlamlı bir değişim saptanmamış (p=0,304) ancak ikili karşılaştırmalarda tedavi öncesi ve sonrası 12. ay değerleri arasında anlamlı artışlar tespit edilmiştir (p=0,003). Tedavi sonrası erken döneme ait analizlerde, ilk 6 ayda eGFR ortalamasında tedavi öncesine kıyasla geçici bir artış eğilimi gözlenmiş olmakla birlikte, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,165). Aynı dönemde kreatinin düzeylerinde de istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte azalma eğilimi saptanmıştır (p=0,091).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the effect of Erythropoietin treatment on eGFR and other laboratory parameters in our patients with stage 3 chronic kidney disease and anemia. Materials and Methods: A total of 90 patients with Stage 3 chronic kidney disease and anemia were included in the study. The patients' eGFR, creatinine, hemoglobin, hematocrit, platelet, and neutrophil values were retrospectively analyzed at 12, 9, 6, and 3 months before and after Erythropoietin therapy. Data analysis was performed using repeated measures ANOVA and paired sample t-tests or Wilcoxon signed-rank tests for pairwise comparisons. Results: The mean age of the patients included in the study was 76.73±6.42 years, with 63.3% being female and 36.7% male. The most common comorbidities were hypertension (96.7%), diabetes mellitus (60.0%), hyperlipidemia (60.0%), coronary artery disease (50.0%), and heart failure (50.0%). After erythropoietin therapy, a statistically significant downward trend was observed in eGFR values over time (p=0.050). A significant decrease was detected between the 12-month pre-treatment eGFR value (39.60±12.10 ml/min/1.73m²) and the 12-month post-treatment value (34.76±10.17 ml/min/1.73m²) (p=0.040). Although repeated measures ANOVA did not show a statistically significant change in creatinine levels overall (p=0.304), pairwise comparisons revealed a significant increase between the pre- and post-treatment values at 12 months (p=0.003). In early post-treatment analyses, a transient increase in mean eGFR was observed during the first 6 months compared to pre-treatment values, although this difference was not statistically significant (p=0.165). Similarly, creatinine levels showed a decreasing trend during the same period, which also did not reach statistical significance (p=0.091).