Kuraklık stresi altındaki Phaseolus vulgaris l. bitkisinde borik asit, potasyum metaborat ve sodyum tetraflorborat uygulamalarının bitkideki morfolojik ve genetik yanıtlarının incelenmesi ve tarımda verimliliği artırmak için kuraklık stresine çözümler
Investigation of morphological and genetic responses of boric acid, potassium metaborate and sodium tetrafluorborate applications on phaseolus vulgaris l. plant under drought stress and solutions to drought stress to increase productivity in agriculture
- Tez No: 967152
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bitkiler, yaşamları boyunca abiyotik ve biyotik stres faktörlerine maruz kalarak canlılığını sürdürmeye çalışmıştır. Tuzluluk ve kuraklık gibi çevresel faktörlerin yer aldığı abiyotik stresler, bitkide verimi ve gelişimi etkileyen en önemli etmenlerdir. Tuzluluk, kök büyümesini engelleyerek bitkilerin topraktan yaşamsal fonksiyonları için gerekli olan bileşenleri almasını zorlaştırır. Kuraklık ise su potansiyelini düşürüp fotosentezi engeller ve oksidatif stresi arttırır. Bu stres koşullarına uyum sağlamak, bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve yeterli sayıda ürün elde edilmesi bakımından kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında fasulyede (Phaseolus vulgaris L.) kuraklık stresine karşı bor bileşiklerinin etkisi incelenmiştir. Bor diğer elementlerle bileşik oluşturarak B2O3 şeklinde bulunur. Kolemanit, üleksit, tinkal gibi bor mineralleri çeşitli sektörlerde kullanılır. Phaseolus vulgaris L. dünya genelinde önemli bir besin kaynağı olan bir baklagildir ve özellikle kuru fasulye, kabuklu fasulye ve yeşil fasulye olarak tüketilmektedir. Bu bitki türü kuraklık stresinin büyük bir tehdit oluşturduğu birçok bölgede yetiştirilmektedir. Bugüne kadar, Phaseolus vulgaris L. bitkisinin kuraklık stresine yanıtını inceleyen bir dizi çalışma yapılmıştır. Ancak, özellikle bor bileşiklerinin kuraklık stresinin hafifletilmesindeki rolünü araştıran çalışmalar sınırlıdır ve bu konuda moleküler düzeyde eksiklikler bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında temel amaç Phaseolus vulgaris L. bitkisinde bor bileşikleri kullanılarak kuraklık stresini azaltmaktır. Kuraklığa duyarlı ve toleranslı iki gen kullanılarak bu stres koşullarındaki gen ifade profillerini incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda bitkinin sürgün kısımları kesilerek kuraklık stresi ve bor bileşiklerinin bulunduğu besiyerine ekilmiştir. Elde edilen bitkilerin CG05 geninin regülasyonunu incelemek için qRT-PCR (Kantitatif gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu) işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Phaseolus vulgaris L. bitkisinde bor bileşikleri stresi azaltmak adına metabolizmayı yavaşlatmakta olduğu ve stresi indirgeyici bir etki gösterdiği söylenebilir. Ayrıca büyümeyi destekleyerek bitkinin yaşam şartlarını devam ettirmesine olanak sağladığı görülmektedir. Bu sonuçlar literatüre bilgi sağlamakla birlikte tarım uygulamalarına da katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plants have tried to maintain their vitality by being exposed to abiotic and biotic stress factors throughout their lives. Abiotic stresses, which include environmental factors such as salinity and drought, are the most important factors affecting yield and development in the plant. Salinity inhibits root growth, making it difficult for plants to get the components necessary for their vital functions from the soil. Drought, on the other hand, reduces water potential, inhibits photosynthesis and increases oxidative stress. Adapting to these stress conditions is critical for plants to grow healthily and to obtain a sufficient number of crops. In this thesis, in beans (Phaseolus vulgaris L.) The effect of boron compounds against drought stress has been studied. Boron exists in the form of B2O3, forming compounds with other elements. Boron minerals such as colemanite, ulexite, tincal are used in various sectors. Phaseolus vulgaris L. is a legume that is an important food source worldwide and is consumed especially as dried beans, shelled beans and green beans. This type of plant is cultivated in many regions where drought stress poses a great threat. To date, a number of studies have been conducted examining the response of the plant Phaseolus vulgaris L. to drought stress. However, studies investigating the role of boron compounds in mitigating drought stress are limited and there are deficiencies at the molecular level in this regard. The main purpose of this thesis study is to reduce drought stress by using boron compounds in Phaseolus vulgaris L. plant. It is aimed to examine gene expression profiles in these stress conditions using two drought-sensitive and tolerant genes. For this purpose, the exhausted shoot parts were cut and planted in the medium where drought stress and boron compounds were present. qRT-PCR (Quantitative real-time Polymerase Chain Reaction) process was performed to examine the regulation of the CG05 gene of the obtained plants. As a result, it can be said that boron compounds in Phaseolus vulgaris L. plant slow down metabolism in order to reduce stress and have a reducing effect on stress. In addition, it is seen that it supports growth and allows the plant to maintain its living conditions. These results not only provide information to the literature, but also contribute to agricultural practices.