Duygu düzenleme güçlüğü ile akış deneyimi arasındaki ilişkide psikolojik sermaye'nin aracılık etkisinin incelenmesi
Examining the mediating effect of psychological capital on the relationship between difficulty in emotion regulation and flow experience
- Tez No: 967150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mevcut araştırma kapsamında duygu düzenleme güçlüğü ile durumsal akış deneyimi arasındaki ilişkide psikolojik sermaye algılarının aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi, İstanbul ilinde öğrenim görmekte olan 18-40 yaş arası 418 lisans ve yüksek lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Form, Durumsal Akış Ölçeği ve Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analiz sürecinde Pearson Korelasyon analizi, betimsel istatistikler, normallik analizleri, bağımsız örneklem t-testi ve yapısal eşitlik modellemesi yöntemleri kullanılmıştır. Mevcut araştırma ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüş olup aracılık etkisine yönelik analizler ise yapısal eşitlik modellemesi ile yapılmıştır. Aracılık analizine ilişkin ölçüm ve yapısal model testleri, maksimum likelihood kestirim yöntemi kullanılarak iki aşamalı biçimde yürütülmüştür. Her iki modelde iyi uyum iyilikleri elde edilmiştir. Analizler sonucunda, duygu düzenleme güçlüğü ile durumsal akış deneyimi ve psikolojik sermaye algılarının negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu; psikolojik sermaye algıları ile durumsal akış deneyiminin pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu; psikolojik sermaye algılarının duygu düzenleme güçlüğü ile durumsal akış deneyimi arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre duygu düzenleme güçlüğü, psikolojik sermaye algılarındaki varyansın %29'unu; psikolojik sermaye algıları, durumsal akış deneyimindeki varyansın %55'ini açıkladığı görülmüştür. Bulgular literatürle uyumlu şekilde yorumlanmış ve geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of psychological capital perceptions in the relationship between emotion regulation difficulties and situational flow experience was examined. The sample of the study consists of undergraduate and graduate students, aged between 18 and 40 (N=418), studying in Istanbul. Participants were administered a Demographic Information Form, Emotion Regulation Difficulty Short Form, Situational Flow Scale, and Psychological Capital Perceptions Scale. During the data analysis process, Pearson correlation analysis, descriptive statistics, normality tests independent samples t-test and structural equation modeling methods were used. This study was conducted based on a correlational survey model and mediation analysis was carried out through structural equation modeling. Measurement and structural model tests for the mediation analysis were conducted in two stages using the maximum likelihood estimation method. The fit indices for both models were found to have good fit. As a result of the analyses, it was found that emotion regulation difficulties had a significant negative relationship with situational flow experience and psychological capital perceptions; psychological capital perceptions had a significant positive relationship with situational flow experience and psychological capital perceptions played a significant mediating role in the relationship between emotion regulation difficulties and situational flow experience. According to the findings, emotion regulation difficulties explained 29% of the variance in psychological capital perceptions, while psychological capital perceptions explained 55% of the variance in situational flow experience. The findings were interpreted in line with the literature and various suggestions for future research were developed.