İstanbul'daki müzik kayıt stüdyoları kültürünün etnografik incelemesi
Ethnographic study of the music recording studios culture in Istanbul
- Tez No: 967174
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT YÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası alandan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan süreçte, müzik kayıt stüdyoları 20. yüzyılın ilk yıllarında İstanbul'da kurulmuştur. İlgili kaynaklar, bu erken dönem stüdyolarının günümüzün profesyonel kayıt stüdyolarından pek çok bakımdan farklı olduğunu göstermektedir. Bu yıllarda, bağımsız bir meslek olarak tonmeisterlik ve stüdyoculuktan söz edilemeyeceği anlaşılmaktadır. İstanbul'da stüdyo kültürünün oluşumu açısından 1950'lerde yerli yapım şirketlerinin, ancak 1970'lerde bağımsız stüdyoların kurulduğu ve bu dönemde bir meslek olarak stüdyoculuğun belirginleştiği belirlenmiştir. Bu bağlamda bu tez, İstanbul'daki müzik kayıt stüdyoları kültürünün tarihsel, kuramsal ve uygulama özellikleriyle yazılı ve sözlü kaynaklarla araştırılmasına dayanmaktadır. Tarihsel ve etnografik yöntemli bu nitel müzikolojik çalışmanın verileri, ilgili probleme dayalı olarak yazılı ve sözlü kaynaklardan toplanmış, sözlü kaynaklara yarı yapılandırmış sorularla görüşme tekniği uygulanmış, bu kapsamda, 26 tonmeisterle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, betimsel ve fenonemolojik veri analiz teknikleriyle çözümlenip bulgulara ulaşılmıştır. Belirlenen bulgulara göre, İstanbul müzik kayıt stüdyolarının ulusal ve uluslararası düzeyde bir kültürünün ve bu kültürün özelliklerinin de aktörler arasındaki davranışsal ve iletişimsel dinamikler, usta çırak ilişkisi, sözlü tarih aktarımı, mekânsal unsurlar, teknolojik değişimler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process extending from the international arena to the Republic of Turkey, music recording studios were established in Istanbul in the early years of the 20th century. Relevant sources indicate that these early studios differed in many ways from today's professional recording studios. During these years, it is understood that recording engineering and studio work had not yet emerged as independent professions. In terms of the formation of studio culture in Istanbul, it has been determined that local production companies had their studios in the 1950s, independent studios were established only in the 1970s, and studio production as a profession became clear during this period. In this context, the present thesis investigates the culture of music recording studios in Istanbul from historical, theoretical, and practical perspectives, utilizing both written and oral sources. This qualitative musicological research, based on historical and ethnographic methods, collected data through written documentation and oral accounts related to the research problem. Semi-structured interviews were conducted with 26 tonmeisters as part of the fieldwork. The data were analyzed using descriptive and phenomenological analysis techniques to derive research findings. According to the findings, a distinct culture of music recording studios exists in Istanbul, with both national and international dimensions. The characteristics of this culture include behavioral and communicational dynamics among participants, master-apprentice relationships, oral transmission of knowledge, spatial elements, and technological transformations.