Din psikolojisi perspektifinden ölüm eşlikçiliği(doulalığı)
Death accompaniment(doula work) from the perspective of psychology of religion
  1. Tez No: 967198
  2. Yazar: ELİF KURUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın konusu, ölüm eşlikçiliğinin (doulalalığının) Batı'daki yaşam sonu bakım pratikleri içindeki ortaya çıkışı, gelişim süreçleri, hizmet kapsamı ve temel değerlerinin din psikolojisi perspektifinden incelenmesidir. Çalışmada, hospis, palyatif bakım ve toplum temelli yaklaşımların yaşam sonu bakımdaki etkileri değerlendirilmiş; ölüm doulalarının bireylere ve ailelere sundukları duygusal, manevi, fiziksel ve pratik destek biçimleri ele alınmıştır. Ayrıca ölüm doulalığının bireysel ve toplumsal düzeyde ölüme dair farkındalık oluşturma ve ölümü konuşulabilir kılma yönleri üzerinde durulmuştur. Araştırmada literatür taraması yapılmış ve sahada faaliyet gösteren doulalara ait video yayınları, sosyal medya paylaşımları ve konuyla ilgili haber yazısı gibi dokümanlar içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, ölüm doulalarının sundukları desteğin dini başa çıkma yöntemleriyle kesişen ve farklılaşan yönleri bulunduğunu göstermektedir. Doulaların manevi danışmanlık ve rehberlikle örtüşen yanları olduğu, ancak daha geniş bir hizmet kapsamı sundukları ve bu yönüyle hem dindar hem de dine mesafeli bireyler için alternatif bir destek sağladıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Batı'ya kıyasla ülkemizde oldukça yeni ve az bilinen bir konuyu incelemekte ve literatürde sınırlı sayıdaki akademik çalışmaya katkı sunmaktadır. Ayrıca yaşlı nüfusun gün geçtikçe arttığı gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda tezimiz yaşam sonu bakım literatürünün önemine ve gelişimine dikkat çekmesi bakımından da önemlidir. Konunun din psikolojisi perspektifinden ele alınmasının ölüm ve yas ile ilgili farklı yaklaşım ve bakış açılarıyla ilahiyat alanında yeni çalışmalar yapılmasının önünü açacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the examination of death doulas from the perspective of the psychology of religion, focusing on their emergence, development, scope of services, and core values within Western end-of-life care practices. The study evaluates the influence of hospis, palliative care, and community-based approaches on end-of-life care, while analyzing the emotional, spiritual, physical, and practical support that death doulas provide to individuals and their families. Furthermore, it emphasizes the role of death doulas in raising awareness about death at both individual and societal levels and in making death a subject open to discussion. A literature review was conducted and documents such as video publications, social media posts, and news articles produced by practicing doulas were analyzed through content analysis. Findings indicate that the support provided by death doulas both overlaps with and differs from religious coping strategies. While there are similarities with spiritual counseling and guidance, doulas offer a broader range of services, thereby providing an alternative form of support for both religious and non-religious individuals. In conclusion, this study examines a topic that remains relatively new and little known in Turkey compared to Western contexts, and it contributes to the limited number of academic works on the subject. Considering the steadily increasing elderly population, this thesis also underscores the importance and growing relevance of end-of-life care literature. Addressing the subject from the perspective of the psychology of religion is expected to pave the way for new studies in theology by offering different approaches and insights into death and grief.