El fleksör tendon yaralanmalarının rehabilitasyonunda erken ve geç dönemde uygulanan terapötik ultrasonun etkinliği
The efficacy of therapeutic ultrasound applied in the early and late phases of rehabilitation for flexor tendon injuries of the hand
  1. Tez No: 967197
  2. Yazar: SİMAY AKSAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Giriş: El günlük yaşam aktiviteleri sırasında vücudun en sık kullanılan bölümüdür. El hareketlerinde meydana gelen herhangi bir kısıtlılık, fonksiyon kaybına ve yaşam kalitesinde azalmaya yol açabilir. Cerrahiden sonraki tedavi fleksör tendon yaralanmalarının sonuçları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Fleksör tendon onarımı sonrasında rehabilitasyon sürecinde uygulanan terapötik ultrason (US) iyileşmenin bütün fazlarında etkilidir. Amaç: El fleksör tendon(el-FT) onarımı sonrasında rehabilitasyon sürecinde erken ve geç dönemde uygulanan terapötik US etkinliğini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına el fleksör tendon onarımı sonrası el rehabilitasyonu amacıyla başvuran hastalar retrospektif olarak tarandı. Tedavi takip formları yaş, cinsiyet, komorbiditeler, sigara kullanımı, dominant el, yaralanan el, yaralanan parmak, yaralanan tendon, yaralanan zon, yaralanma şekli (bıçak, diğer keskin metaller, cam), yaralanmadan sonra cerrahi onarıma kadar geçen süre kaydedilen demografik verileri ve yapılan rutin muayenelerdeki ağrı, el ve parmak ödemi, eklem hareket açıklığı (EHA), ince ve kaba kavrama kuvveti, el fonksiyonelliği, ultrason ile tendon çapı ve elastografi ile elastikiyet değerlendirmelerini içermektedir. Tedavi takip formları tedavi başlangıcında, 3. haftada, 8. haftada ve 12. haftada yapılan muayene bulgularını, komplikasyon gelişen hastalarda ise komplikasyonun detaylarını içermektedir. Bütün bu veriler incelenerek kaydedildi. Bulgular: Egzersiz temelli rehabilitasyon programı ile birlikte erken dönemde terapötik US tedavisi alan 10 hasta, egzersiz temelli rehabilitasyon programı ile birlikte geç dönemde terapötik US tedavisi alan 10 hasta ve sadece egzersiz temelli rehabilitasyon tedavisi alan 10 hasta olmak üzere toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 20' si erkek, 10'nu kadın olup yaş ortalaması 36,07 ± 13,39 yıldı. En çok etkilenen zon 2 (%46,7) iken onu zon 5 (%33,3) izledi. En çok etkilenen elin non-dominant el (%53,3), parmakların 2. (%33,3) ve 3. (%33,3) parmaklar, tendonların ise fleksör digitorum superfisialis (FDS) ile fleksör digitorum profundus (FDP)' nin birlikte yaralanması (%43,3) olduğu görüldü. Demografik veriler açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Ağrı, ödem, EHA, ince ve kaba kavrama kuvveti, el fonksiyonelliği ve elastografi değerlendirmelerinde bütün gruplarda anlamlı derecede iyileşme olduğu belirlendi. Erken aktif mobilizasyonla birlikte uygulanan terapötik US'un ağrı, EHA ve el fonksiyonunda iyileşmeye olumlu etki sağladığı özellikle de erken dönemde uygulanmasının daha olumlu etkiler sağladığı görüldü. EHA 3. ve 8. haftada erken dönem US grubunda diğer 2 gruptan anlamlı derecede daha iyi iken (p değerleri sırasıyla p=0,017, p=0,043) 12. haftada terapötik US uygulanan grupların egzersiz grubundan daha iyi olduğu görüldü (p=0,043).
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Introduction: The hand is the most frequently used part of the body during daily living activities. Any limitation in hand movements can lead to loss of function and a decrease in quality of life. Postoperative treatment has a significant impact on the outcome of flexor tendon injuries. Therapeutic ultrasound (US) applied during the rehabilitation process after flexor tendon repair is effective in all phases of recovery. Objective: We aimed to investigate the effectiveness of therapeutic US applied in the early and late periods during the rehabilitation process after hand flexor tendon (hand-FT) repair. Materials and Methods: Patients who applied to Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation for hand rehabilitation after hand flexor tendon repair were retrospectively scanned. Treatment follow-up forms included demographic data such as age, gender, comorbidities, smoking, dominant hand, injured hand, injured finger, injured tendon, injured zone, type of injury (knife, other sharp metals, glass), time from injury to surgical repair, and routine examinations of pain, hand and finger edema, range of motion (ROM), fine and rough grip strength, hand functionality, tendon diameter with ultrasound, and elasticity with elastography. Treatment follow-up forms included examination findings at the beginning of treatment, at 3 weeks, 8 weeks, and 12 weeks, and details of complications in patients who developed complications. All these data were reviewed and recorded. Results: A total of 30 patients were included in the study; 10 patients who received early therapeutic US treatment together with an exercise-based rehabilitation program, 10 patients who received late therapeutic US treatment together with an exercise-based rehabilitation program, and 10 patients who received only exercise-based rehabilitation treatment. Twenty of the patients were male and 10 were female, and the mean age was 36.07 ± 13.39 years. The most affected zone was 2 (46.7%), followed by zone 5 (33.3%). It was observed that the most affected hand was the non-dominant hand (53.3%), the most commonly injured fingers were the second (33.3%) and third (33.3%) fingers, and the most frequent tendon injury involved a combined injury of the flexor digitorum superficialis (FDS) and flexor digitorum profundus (FDP) tendons (43.3%). No significant difference was observed between the groups in terms of demographic data (p>0.05). Pain, edema, ROM, fine and gross grip strength, hand functionality and elastography evaluations were found to be significantly improved in all groups. It was observed that therapeutic US applied together with early active mobilization had a positive effect on improvement in pain, ROM and hand function, especially its application in the early period provided more positive effects. ROM was significantly better in the early US group at 3 and 8 weeks than the other 2 groups (p values p=0.017, p=0.043, respectively) while it was observed that the groups that underwent therapeutic US were better than the exercise group at 12 weeks (p=0.043).