Osmanlıların 1574 Tunus seferi
The Ottomans 1574 Tunisia expedition
  1. Tez No: 967206
  2. Yazar: YUSUF OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
XVI. yüzyıl, devasa topraklara hükmeden iki imparatorluğun Avrupa ve Akdeniz'deki büyük çekişmesine sahne olmuştur. Bunlardan biri İslâm dünyasının mezkûr dönemdeki en parlak devleti Osmanlılar, ötekisi Hıristiyan Katolik dünyasının liderliğine soyunan Habsburglar'dır. Yüzyılın başından itibaren farklı çıkar çatışmalarından ötürü Akdeniz'e nazır Kuzey Afrika topraklarında karşı karşıya gelen bu iki imparatorluk, özellikle Tunus'a hâkim olmak için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girmiştir. Bu mücadele kapsamında birçok defa iki imparatorluk arasında el değiştiren Tunus, II. Selim döneminin son seferi olan ve genelde“Halkulvâdî Seferi”olarak isimlendirilen bir hamleyle 1574 yılında Osmanlı Devleti tarafından nihai anlamda fethedilmiştir. Bu fetih kapsamında iki ay süren kale savaşlarının ardından öncelikle Halkulvâdî Kalesi ve Tunus şehrini çevreleyen Tunus Kalesi alınmış akabinde Bastiyon Kalesi ve Müteberka Kalesi ele geçirilmiştir. Böylelikle Halkulvâdî Seferi sonucu hem Tunus'un Osmanlı toprağı olduğu tescillenmiş hem de 1571 yılındaki İnebahtı faciasında zayıfladığı düşünülen Osmanlı'nın Akdeniz hâkimiyeti tekrar pekişmiştir. Bu topraklar üzerinde hak iddia eden iki büyük imparatorluktan Osmanlı'nın tezi kabul görmüş ve neredeyse son yarım yüzyılı tamamen büyük güçlerin uydusu olarak geçiren 346 yıllık Hafsîlerin Tunus'taki egemenliği nihayet bulmuştur. 1580 yılında ise İspanyolların isteğiyle bir barış anlaşması yapılmıştır. Bundan sonraki dönemde Tunus, 1881 Fransız işgaline kadar Osmanlı toprağı olmaya devam etmiştir. Böylelikle Mağrib bölgesinin tüm toprakları, bölgenin en batısındaki Sa'di Sultanlığı'nın toprağı haricinde, eyaletler hâlinde taksim edilerek Osmanlı hâkimiyeti altına girmiştir.
Özet (Çeviri)
The 16th century witnessed the intense rivalry between two empires, each controlling vast territories, as they contended for dominance in Europe and the Mediterranean. One of these empires was the Ottoman Empire, the most prosperous state in the Islamic world during this period, while the other was the Habsburgs, who sought leadership over the Christian Catholic world. From the beginning of the century, due to various conflicting interests, these two empires confronted each other over the territories of North Africa overlooking the Mediterranean, particularly in their fierce struggle for control of Tunisia. During this ongoing struggle, Tunisia changed hands several times between the two empires, ultimately being permanently captured by the Ottoman Empire in 1574 through a military campaign referred to as the Halkulvâdî Expedition, the final military campaign of Sultan Selim II. Within the scope of this conquest, following two months of fortress battles, Halkulvâdî Fortress and the Tunis Fortress surrounding the city of Tunis were first captured, after which Bastion Fortress and Mutabarqa Fortress were seized. As a result of the Halkulvâdî Expedition, both the annexation of Tunisia by the Ottomans was solidified and the Ottoman Mediterranean dominance, which had been thought to have weakened after the disastrous Battle of Lepanto in 1571, was reaffirmed. With the acceptance of the Ottoman claim over these lands, the 346-year-long reign of the Hafsid dynasty in Tunisia, which had spent nearly the last half-century as a satellite of the great powers, came to an end. In 1580, a peace treaty was signed at the request of the Spanish. From this point on, Tunisia remained part of the Ottoman Empire until the French occupation of 1881. Consequently, all of the Maghreb region, with the exception of the Sa'di Sultanate in the far west, was divided into provinces and placed under Ottoman rule.