Terkos gölü (İstanbul, Türkiye) phragmites australis bitkisinde bazı ağır metal konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of Some Heavy Metal Concentrations in Phragmites australis Plant at Lake Terkos (İstanbul, Türkiye)
  1. Tez No: 967207
  2. Yazar: SİNAN MUSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İçsu Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda içme suyu kaynaklarında ortaya çıkan su kirliliği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir gündem oluşturmakta ve pek çok bilimsel araştırmaya konu olmaktadır. Sularda hem halk sağlığı, hem de sucul canlılar için dikkat edilmesi gereken başlıca kirlilik çeşitlerinden birini de ağır metal kirliliği oluşturmaktadır. Bazı ağır metallerin sularda bulunması ya da konsantrasyonlarının ihmal edilebilir seviyenin üzerinde olması, tüm su canlıları ve sonuç olarak besin zincirinin en üst basamağında yer alan insanoğlu için ciddi bir problem oluşturmaktadır. Bu sebeple ağır metal kirliliği sucul ortamlarda çözülmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Sucul makrofitler, yüksek metal birikimi kapasitesine sahip olabilecekleri gibi suda bulunan büyük metal konsantrasyonlarını tolere de edebilirler. Bu özellikleriyle sularda metal kontaminasyonu için yerinde biyomonitör organizmalar olarak kullanılabilirler. Ayrıca, biyolojik izleme çalışmaları için bitki türlerinin seçimi, yerel koşullara ve suda yaşayan makrofitlerin bulunuşuna bağlı olarak değişim göstermektedir. İstanbul'un en önemli içme suyu rezervuarlarından Terkos Baraj Gölü'nde, gölü temsil eden toplam 5 istasyonda yaşam döngülerini, yaşadıkları habitatlarında limitlerin üzerinde ağır metal konsantrasyonunlarına maruz kalmalarına rağmen sürdüren Phragmites australis türü araştırılmıştır. Yerleşim alanlarına yakın evsel kanalizasyon atıklarının çıkışlarının bulunduğu, Ormanlı Deresi'nin göle taşıdığı yoğun kirlilik yüküne maruz kalan, içmesuyu sağlanan, tarımsal alanların sulanması için su çekilmekte olan, rekreasyon alanı olarak kullanıldığı için çöp atıklarının sıklıkla görüldüğü bir habitatta bulunan P. australis türü, bünyesinde ağır metaller içermesine rağmen, biyokütle oluşturmayı sürdürürerk yaşamını devam ettirmektedir. Elde edilen bu sonuç, çalışılan bitki türünün yüksek ağır metal konsantrasyonlarını tolere ederek ağır metal stresine oldukça dayanıklı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, water pollution in drinking water sources has become a significant concern in our country, as well as globally, and has been the subject of numerous scientific studies. Heavy metal pollution is one of the main types of pollution that should be considered for both public health and aquatic organisms in water. The presence of some heavy metals in water or their concentrations being above negligible levels constitutes a serious problem for all marine organisms and, as a result, for humans who are at the top of the food chain. For this reason, heavy metal pollution is one of the primary environmental problems that need to be addressed in aquatic ecosystems. Aquatic macrophytes have high metal accumulation capacity and can also tolerate large metal concentrations in water. With these features, they can be used as on-site biomonitoring organisms for metal contamination in water. In addition, the selection of plant species for biological monitoring studies varies depending on local conditions and the presence of aquatic macrophytes. In Terkos Dam Lake, one of the most important drinking water reservoirs of Istanbul, the Phragmites australis species, which continues its life cycle despite being exposed to heavy metal concentrations above the limits in its habitats, was examined in a total of 5 stations representing the lake. P. australis, located in a habitat where domestic wastewater outlets are close to residential areas, continues to live by forming biomass despite being exposed to the intense pollution load brought to the lake by Ormanlı Creek, where drinking water is supplied, water is drawn for irrigation of agricultural areas and garbage wastes are frequently seen due to its use as a recreational area. The obtained result reveals that the examined plant species is quite resistant to heavy metal stress by tolerating high heavy metal concentrations.