Geriatrik bireylerde ayak ve ayak bileği proprioseptif egzersiz programının fiziksel performans, ayak postürü, duyu ve düşme üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effects of a foot and ankle proprioceptive exercise program on physical performance, foot posture, sensation, and falls in geriatric individuals: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 967226
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamız, geriatrik bireylerde ayak ve ayak bileği proprioseptif egzersiz programının fiziksel performansa, ayak postürüne, duyuya ve düşme üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmaya 50 geriatrik birey dahil edildi. Bireyler egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubuna (EG) 8 hafta boyunca haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde proprioseptif egzersiz eğitimi verildi. Kontrol grubuna (KG) ise sadece ev egzersiz programı verildi. Her iki grup da egzersiz programı öncesi ayak ve ayak bileği sağlığı ile ilgili teorik olarak bilgilendirildi. Egzersiz programı öncesi, sonrası ve program tamamlandıktan 3 ay sonra ayak postürünü değerlendirmek için metatarsal genişlik, ayak uzunluğu ve Naviküler Düşme Testi, fiziksel performansı değerlendirmek için Kısa Fiziksel Performans Bataryası, düşme için Uluslararası Düşme Etkinliği Skalası, ayak tabanı duyusu için Semmes-Weinstein Monofilament Testi ve ayak bileği proprioseptif duyusu için Açı Tekrar Testi kullanılarak katılımcılar üç defa değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to evaluate the effects of a foot and ankle proprioceptive exercise program on foot posture, physical performance, and fall incidence in geriatric individuals. A total of 50 geriatric individuals were included in the study. Participants were divided into two groups: the exercise group and the control group. The exercise group received supervised exercise training three days a week for eight weeks, while the control group was provided with a home-based exercise program. Both groups attended a seminar on foot and ankle health and its importance.