Assessment of constructions structures problems in high temperature in Niger
Nijer'de yüksek sıcaklıktaki yapıların yapısal sorunlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 967235
  2. Yazar: HAMİSSOU OUMAROU YASSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yüksek sıcaklıklarda beton, kumun türüne ve miktarına, çakıl türüne ve karışımdaki çimento ve su oranlarına bağlı olarak değişen termal genleşme nedeniyle çatlamaya başlar. Ayrıca, yangından sonra betonun yaşı genleşmesini etkileyebilir. İlk yarım saat içinde, yüzey betonu düşme eğilimindedir ve ince yüzey katmanları, özellikle yüksek sıcaklıklarda çatlar. Fisyon çökelmesi olarak bilinen bu fenomen, beton nem içerdiğinde meydana gelir. Soyulma adı verilen başka bir hasar türü, özellikle paralel çatlakların bu katmanların ayrılmasına neden olabileceği kolonlarda ve köprülerde yüzey katmanlarının kademeli olarak ayrılmasını içerir. Yangından sonra, onarım mı yoksa yıkım mı gerektiğini belirlemek için etkilenen beton yapının bir durum değerlendirmesi yapılır. Bu değerlendirme, görsel hasarın haritalanmasını ve güvenlik ve ekonomik nedenlerden dolayı çok önemli olan hasarın kapsamını tespit etmek için ölçüm yöntemlerinin kullanılmasını içerir. Değerlendirme raporunun iki bölümü vardır: yaygın test yöntemlerinin literatür incelemesi ve geleneksel yöntemleri (geri tepme çekici testleri, ultrason ölçümleri ve mikroskopi gibi) delinmiş silindirlerde basınç testi altında optik deformasyon ölçümü içeren yeni bir metodolojiyle karşılaştıran deneysel bir bölüm. Bu yeni yöntem, yangından etkilenen beton kesitindeki hasarın sürekli değerlendirilmesine olanak tanır. Çalışmaya dayanarak, iki araştırma seviyesi önerilir. İlk seviye yeterli bilgi sağlamazsa, daha karmaşık yöntemler önerilir. Etkilenen yapı ve diğer nesneler ile yangının yoğunluğu, süresi ve yayılımı dahil olmak üzere yangın yerinin görsel incelemeleri tahmin edilir. Bölünme, deformasyon ve delaminasyon gibi hasarlar belgelenir. Delaminasyonlar ve zayıf bölgeler bir çekiç ve keski kullanılarak tanımlanabilir. Karmaşık senaryolar için, bir sınıflandırma sistemi ve geri tepme çekici ve ultrason ölçümleri gibi araçlar hasarı ölçmeye yardımcı olur ancak derinliğini göstermez. Gerektiğinde, hasar derinliğini doğru bir şekilde belirlemek için karotlar delinir ve laboratuvar yöntemleri kullanılarak değerlendirilir. Farklı karot derinliklerindeki ultrason ölçümleri, hasarın kapsamının doğrudan anlaşılmasını sağlar. Laboratuvarda, çatlaklar ve renk değişimleri, yangın sırasında donatının deneyimlediği maksimum sıcaklığı çıkarmak için mikroskop altında incelenir. Çatlama desenleri, yapının dayanıklılığı hakkında bilgi verir, çünkü yüksek çatlama yoğunluğu daha yüksek geçirgenlik ve donatı korozyonu riskinin artması anlamına gelir. Yangının betonun mekanik özellikleri üzerindeki etkisini ölçmek için, çekirdekler basınç testlerine tabi tutulurken deformasyon temassız bir sistem kullanılarak ölçülür, bu da kesit boyunca hasarın kapsamlı bir görünümünü sunar ve daha güvenilir bir değerlendirmeye yol açar.
Özet (Çeviri)
In high temperaturre, concrete begins to crack due to thermal expansion, which varies based on the type and quantity of sand, the type of gravel, and the proportions of cement and water in the mix. Additionally, the age of the concrete after the fire can influence its expansion. Within the first half hour, surface concrete tends to fall off, and thin surface layers fissure, especially under high temperatures. This phenomenon, known as fission precipitation, occurs when the concrete contains moisture. Another type of damage, called peeling, involves the gradual separation of surface layers, particularly in columns and bridges, where parallel cracks may cause these layers to detach. After a fire, a condition assessment of the affected concrete structure is conducted to determine whether it needs repair or demolition. This assessment includes mapping visual damage and using measurement methods to detect the extent of the damage, which is crucial for safety and economic reasons. The assessment report has two parts: a literature review of common test methods and an experimental section comparing traditional methods (such as rebound hammer tests, ultrasound measurements, and microscopy) with a new methodology involving optical deformation measurement under pressure testing on drilled cylinders. This new method allows for continuous evaluation of damage across the fire-affected concrete cross-section. Based on the study, two investigation levels are recommended. If the first level does not provide sufficient information, more complex methods are suggested. Visual examinations of the fire site, including the affected structure and other objects, as well as the fire's intensity, duration, and spread, are estimated. Damage such as splitting, deformations, and delaminations are documented. Delaminations and weak zones can be identified using a hammer and chisel. For complex scenarios, a classification system and tools like the rebound hammer and ultrasound measurements help quantify the damage but do not indicate its depth. When necessary, cores are drilled and evaluated using laboratory methods to determine the damage depth accurately. Ultrasound measurements across different core depths provide a direct understanding of the damage's extent. In the laboratory, cracks and color changes are examined under a microscope to infer the maximum temperature the reinforcement experienced during the fire. Cracking patterns reveal information about the structure's durability, as high cracking intensity implies higher permeability and increased risk of reinforcement corrosion. To measure the fire's impact on the concrete's mechanical properties, cores are subjected to pressure tests while deformation is measured using a non-contact system, offering a comprehensive view of damage across the cross-section and leading to a more reliable assessment.