Sağlık çalışanlarının iş yükü algısı ve hizmet kalite algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between health care workers' workload perception and service quality perception
  1. Tez No: 967253
  2. Yazar: AYNUR BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ALGAN ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının iş yükü algısı ile hizmet kalite algısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Nicel yöntemle ilişkisel tarama modeli benimsenmiş, veriler İş Yükü Algısı ve Hizmet Kalite Algısı Ölçekleri ile toplanarak SPSS 25 ile analiz edilmiştir. Bulgular, iş yükü algısının yüksek olduğunu, bunun görev yoğunluğu ve mesai koşullarından kaynaklandığını göstermiştir. Hizmet kalite algısı da yüksek bulunmuştur. Demografik analizlerde, yaş grupları arasında genel olarak anlamlı fark olmamakla birlikte, genç çalışanlar insan kaynakları uygulamalarına daha duyarlıdır; yaş ilerledikçe kalite uygulamalarının faydasına dair algı güçlenmektedir. Cinsiyete göre iş yükü ve kalite algılarında anlamlı fark bulunmazken, kadın çalışanlar daha fazla yönetsel ve meslektaş desteği algılamakta, ancak çalışma ortamı memnuniyetleri daha düşüktür. Görev süresi ve medeni duruma göre anlamlı fark gözlenmemiştir; ancak bekâr çalışanlar yönetici desteği ve çalışma ortamında daha olumlu algıya sahiptir. Öğrenim düzeyine göre lise mezunlarının iş yükü algısı yüksek, destek ve kalite değerlendirmelerinde memnuniyetleri fazladır; bu, öğrenim düzeyi arttıkça beklentilerin yükseldiğini göstermektedir. Mesleki gruplar arasında hemşirelere kıyasla sağlık çalışanları, birim desteği ve ölçme değerlendirme açısından daha olumlu değerlendirmiştir. İş yükü algısı ile hizmet kalite algısı arasında orta düzey pozitif ilişki bulunmuş; sosyal destek ve yapısal faktörlerle iş yükü algısı pozitif ilişkilidir. Ancak iş yükü artışı, işi sürdürme niyetiyle ters yönlü ilişkilidir. İş yükünün dengelenmesi, çalışan bağlılığı ve hizmet kalitesinin sürdürülebilirliği için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between healthcare workers' workload perception and service quality perception. A quantitative approach with a correlational survey model was adopted. Data were collected using the Workload Perception and Service Quality Perception Scales and analyzed with SPSS 25. Findings indicate a high workload perception, primarily due to task intensity and working hours, alongside a high service quality perception. Demographic analyses reveal no significant differences across age groups; however, younger employees are more sensitive to human resource practices, and older employees perceive greater benefits from quality practices. No significant gender differences were found in workload or quality perceptions, though female employees report higher managerial and colleague support but lower workplace satisfaction. No significant differences were observed based on tenure or marital status; however, single employees exhibit more positive perceptions of managerial support and workplace environment. Regarding education level, high school graduates report higher workload perceptions but greater satisfaction with support and quality assessments, suggesting that higher education levels correlate with increased expectations. Among professional groups, healthcare workers evaluate unit support and measurement-evaluation more positively than nurses. A moderate positive correlation exists between workload and service quality perceptions, with social support and structural factors positively linked to workload perception. However, increased workload negatively impacts job continuation intention. Balancing workload is critical for employee commitment and sustainable service quality.