Anadolu Vilâyât-ı Umûm Müfettişi Ahmet Şakir Paşa'nın Muhaberât Defteri (1311-1315) transkripsiyon ve değerlendirme
Transcription and Evaluation of the Correspondence Book of Ahmet Şakir Pasha, the General Inspector of the Anatolian Provinces (1311-1315)
  1. Tez No: 967256
  2. Yazar: CEYLAN ERVA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, Anadolu vilayetlerini teftişe memur edilen Ahmet Şâkir Paşa'nın yazdığı Muhâberât suretlerini içeren defter (1311-1315) aracılığıyla Anadolu'nun 19. yüzyılına dair daha önce ortaya konmuş çalışmalar bağlamında eleştirel transkripsiyon çalışması yapılmıştır. Osmanlı Devleti Dönemi'nde 19. yüzyılda önemli bir şahsiyet olan Şâkir Paşa, devlet kademelerinin birçoğunda görev almıştır. Paşa'nın; devlet kademelerinde aldığı görevler ve görev esnasında kaydını tuttuğu defter doğrultusunda çalışmalarını incelemek, yapmak istedikleri, yaptıkları ve yapamadıkları çalışmalara değinerek konu eleştirel bir boyutla ele alınmıştır. Şâkir Paşa, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli merkezleri olan Diyarbekir, Van, Bitlis ve Erzurum gibi şehirlerde görev yapmış ve buradaki yerel yönetimlerin merkezle bağlarını kuvvetlendirmeye çalışmıştır. Paşa'nın tutuğu defter incelendikten sonra Anadolu vilayetlerine ayrılan bütçe, arz-talep dengesi, sosyal ve ekonomik sorunlar, taşradaki genel sorunlar, yerel yönetimlerin bu sorunlara yönelik tutumları ve hükümetle ilişkileri değerlendirilmiştir. Paşa'nın sorunlar karşısındaki gayret ve çabası, durumu merkeze bildirme şekli, yolsuzluklar karşısındaki tutumu ele alınarak iş ve özel hayatı üzerine bir biyografi yazısı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the critical transcription of a notebook (1311-1315) containing copies of the Muhaberat (Reports) written by Ahmet Şâkir Pasha, who was assigned to inspect the Anatolian provinces, within the context of previously published studies on the 19th century in Anatolia. Şâkir Pasha, a prominent figure in the 19th century Ottoman Empire, served in many government positions. The subject is critically examined through the Pasha's work, including the duties he assumed in government positions and the notebooks he kept during his time in office, addressing his intended, accomplished, and failed endeavors. Şâkir Pasha served in cities such as Diyarbakır, Van, Bitlis, and Erzurum, important centers of the Ottoman Empire, and worked to strengthen the ties between local governments and the central government. Following the examination of the Pasha's notebooks, the budget allocated to the Anatolian provinces, the supply-demand balance, social and economic problems, general problems in the provinces, the attitudes of local governments toward these problems, and their relations with the government are evaluated. A biography was written about Pasha's business and private life, focusing on his efforts and efforts in the face of problems, his way of reporting the situation to the center, and his attitude towards corruption.