Generatıng turkısh job advertısements usıng retrıeval-augmented generatıon
  1. Tez No: 967255
  2. Yazar: ZELİHA ERİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnternetin yaygınlaşması ile insanlar arası iletişim kurma ve bilgiye erişim kolaylığı sağlandı. Bu gelişmeden faydalanan insan kaynakları birimleri iş ilanlarını işe alım süreçlerine sağladığı verimlilikten dolayı ve şirketlerin performans artışına katkılarından dolayı çevrimiçi olarak yayınlamayı tercih etmektedir. Bunun sonucunda iş ilanlarının elektronik ortama aktarılması ile çevrimiçi iş ilanı sayısı giderek daha da artmıştır. Bu durum hem ülkemizde hem de küresel olarak gözlemlenmektedir. İnsan kaynaklarının bu yöntemi tercih etmesindeki etkenler arasında düşük maaliyet, hızlı etkileşim ve geniş kitlelere ulaşarak doğru adayın doğru pozisyondaki işe yerleştirilmesi gösterilebilir. Bilgisayar bilimlerindeki hızlı gelişmelerden dolayı sektörde değişen ihtiyaçlar doğrultusunda ilgili alanlarda birçok yeni iş ilanı yayınlanmaktadır. Bilişim Teknolojileri alanında çalışan insan kaynakları bu hızlı gelişmeleri takip etmekte güçlük yaşamaktadır. Alan uzmanları ile insan kaynakları arasındaki iletişim boşluğu, eksik veya hatalı iş ilanlarının da yazılması ile sonuçlanmaktadır. Yazılım iş ilanlarının daha doğru ve hızlı bir şekilde yazılması, adaylar için ilgi uyandıracak iş ilanı metni oluşturulması ve bu alanda Türkçe dilinde yapılan literatür çalışmasının olmaması bu tezin yazılmasında motivasyon kaynağı olmuştur. Bu tez kapsamında açık kaynak kodlu dil modelleri kullanılarak düşük maliyetli ve insan kaynaklarına yardımcı olması hedeflenen hibrid almayla-artırılmış metin üretimi modeli kullanılarak bir doğal dil işleme çalışması yapılmıştır. Yeniden sıralama, hiper parametre ayarlama ve soru çoğaltma teknikleri ile modelin doğruluğunu artırmak amaçlanmıştır. Literatürde yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu dil modeli olan Ollama dil modelleri kullanılmıştır. Kariyer.net, Linkedin ve Indeed iş ilanı yayınlama sitelerinden Türkçe dilindeki yazılım iş ilanları elde edilerek veri seti oluşturulmuştur. Deneyler için bu harici kaynaklardan elde edilen iş ilanları kullanılmıştır. Uygulanan teknikler ile başarımın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the internet, communication between people and access to information have become easier. Taking advantage of this development, human resources units prefer to publish job postings online due to the efficiency it provides to recruitment processes and its contribution to the performance increase of companies. As a result of this, the number of online job postings has steadily increased with the transition of job advertisements to digital platforms. This trend is observed both in our country and globally. Factors influencing human resources to choose this method include low cost, rapid interaction, and the ability to reach a wide audience to place the right candidate in the right position. Due to the rapid advancements in computer science, many new job postings are being published in relevant fields in line with the changing needs of the industry. Human resources professionals working in the field of Information Technologies are having difficulty keeping up with these fast developments. The communication gap between domain experts and human resources results in incomplete or inaccurate job postings. The motivation behind writing this thesis stems from the need to write software job postings more accurately and efficiently, to create engaging job descriptions for candidates, and the lack of literature in the Turkish language on this subject. Within the scope of this thesis, a natural language processing study was conducted using a hybrid human-in-the-loop enhanced text generation model, aimed at being low-cost and supportive for human resources, by leveraging open-source language models. Techniques such as reranking, hyperparameter tuning, and question augmentation were employed to improve model accuracy. Ollama language models, which are widely used in the literature as open-source models, were utilized. A dataset was created using software-related job postings written in Turkish, collected from job posting platforms such as Kariyer.net, LinkedIn, and Indeed. These externally sourced postings were used in the experiments. The applied techniques were observed to improve performance.