Yaşlı bireylerde sarkopeni, ağrı ve diyet inflamatuar indeksi ilişkisi
Relationship with sarcopenia, pain and diet inflammation index in elderly individuals
- Tez No: 967259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCEN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma Haziran–Aralık 2024 tarihleri arasında özel bir hastanenin Dahiliye Polikliniği'ne başvuran yaşlı bireylerde sarkopeni, diyet inflamatuar indeksi ve geriatrik ağrı durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla 37 (%39,4) erkek, 57 (%60,6) kadın katılımcı ile yüz yüze olarak yürütülmüştür. Erkeklerin yaş ortalaması 76,4±7,05 yıl, kadınların ise 76,7±7,79 yıl bulunmuştur. Katılımcıların beslenme durumları 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ile, diyetin inflamatuar yükü Diyet İnflamatuar İndeksi (DII) ile, geriatrik ağrı durumu ise Geriatrik Ağrı Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ile ölçülmüştür. Sarkopenisi olan yaşlıların %87,5'i, sarkopenisi olmayanların ise %29,5'i kadındır (p0,05). İleri yaşta sarkopeni varlığı, diyetin inflamatuar yükü ve geriatrik ağrı durumu birbirini etkileyen önemli faktörlerdir. Sarkopenisi olan bireylerde düşük BKİ, daha yüksek bağımlılık ve şiddetli ağrı görülme sıklığı dikkat çekmektedir. Bu nedenle, yaşlı bireylerin beslenme ve yaşam biçimi planlamalarında diyetin inflamatuar potansiyeli, ağrı yönetimi ve fonksiyonel kapasite birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between June and December 2024 in the Internal Medicine Outpatient Clinic of a private hospital to evaluate the relationship between sarcopenia, the Dietary Inflammatory Index (DII), and geriatric pain status in older adults. A total of 37 (39.4%) men and 57 (60.6%) women participated through face-to-face interviews. The mean age of male participants was 76.4 ± 7.05 years, while that of female participants was 76.7 ± 7.79 years. Sociodemographic characteristics, dietary habits, and anthropometric measurements were recorded. Nutritional status was assessed using a 24-hour dietary recall, dietary inflammatory load through the DII, geriatric pain using the Geriatric Pain Scale, and functional independence via the Barthel Index of Activities of Daily Living. Among older adults with sarcopenia, 87.5% were women, compared to 29.5% in the non-sarcopenic group (p0.05). In conclusion, sarcopenia, dietary inflammatory potential, and geriatric pain are interrelated in older adults. These factors should be jointly considered in dietary and lifestyle planning for the elderly.