Bireysel silahlanma ve şiddet ilişkisi: Şanlıurfa ili örneği
The relationship between individual gun ownershipand violence: the case of Şanlıurfa province
  1. Tez No: 967260
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YAVUZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireysel silahlanma ve şiddet kavramlarını irdelemek, bireysel silahlanma ile şiddet arasındaki ne tür bir ilişki olduğunutespit etmeye ve açıklamaya çalışmaktır.Bireysel silahlanma günümüzde özellikle şiddet olayları ile birlike gündeme geldiğinde ülkemizde ve dünyada kamuoyunu oldukça fazla meşgul eden bir kavramdır. Dünya ülkeleri bireysel silahlanmayı düzenleyen mevzuatlarını oluştururken farklı tutumlar benimsemiştir. Kimi ülkeler silahlanmayı oldukça katı kurallara bağlarken, kimileri bu konuda daha müsamahakâr davranmıştır. Ülkelerin bireysel silahlanmayı kontrol eden yasalar konusundaki tutumu farklılık gösterse de bu konuda yapılmış akademik çalışmalar sonucunda ortaya çıkan baskın görüş bireysel silahlanmanın sıkı kurallara bağlanması gerektiği noktasında birleşmektedir.Çalışmanın üzerinde durduğu bir diğer kavram olan ve devletlerin tekelinde bulundurmayı egemenlik alametlerinden saydığı“şiddet”kavramı, türleriyle, şiddeti önlemek için alınan tedbirlerle açıklanmaya çalışılmıştır. Kadına karşı şiddet başta olmak üzere devletler şiddeti anlamak, önlemek için yasal düzenlemeler yapmaya devam etmektedir.Çalışmada“Bireysel Silahlanma Eğilimi Ölçeği”ve“Şiddet Eğilimi Ölçeği”isimli ölçekler Şanlıurfa ilinde yaşayan 443 kişiye uygulanmıştır.Ölçeklere ilişkin güvenirlik analizi uygulaması yapılmıştır. BSE Ölçeği güvenilirlik düzeyi 0,862 olarak; ŞE ölçeği güvenilirlik düzeyi ise 0,866 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre her iki ölçek de güvenilirdir.Uygulanan ölçekler sonucunda yapılan veri analizleri neticesinde bireysel silahlanma eğilimi ile şiddet eğilimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bireysel Silahlanmadan kaynaklı şiddet olayları gündemi meşgul etmektedir. Bireysel Silahlanma ve Şiddet kavramları anlaşılmaya, irdelenmeye çalışılmaya devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concepts of individual armament and violence, and to identify and explain the nature of the relationship between them. In today's world, individual armament frequently comes to public attention, particularly in relation to acts of violence, making it a significant topic of public concern both in Turkey and globally. Countries around the world have adopted different approaches in regulating individual firearm possession. While some nations enforce strict regulations, others adopt a more lenient stance. Although the legal frameworks vary among countries, a common consensus emerging from academic studies emphasizes the necessity of strict control over individual gun ownership. Another central concept of this study is“violence,”which is considered a manifestation of state sovereignty and is explained here through its various forms and the measures taken to prevent it. States continue to enact legal regulations to understand and prevent violence, particularly violence against women. In this research, the“Individual Armament Tendency Scale”and the“Violence Tendency Scale”were applied to 443 participants residing in the province of Şanlıurfa. Reliability analyses were conducted for both scales. The reliability coefficient for the Individual Armament Scale was determined as 0.862, and for the Violence Tendency Scale as 0.866. These values indicate that both scales are statistically reliable. Based on the data analysis, a significant relationship was found between the tendency for individual armament and the tendency toward violence. As in the rest of the world, incidents of violence arising from individual firearm possession remain a pressing issue on the national agenda in Turkey. The concepts of individual armament and violence must continue to be examined and better understood.