Great power interests vs regional integrity: Cases of unsc voting behaviour of non-western countries
Büyük güç çıkarları ve bölgesel bütünlük: Batılı olmayan ülkelerin BM güvenlik konseyi oylama davranışları örnekleri
- Tez No: 967265
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, küçük güçler için varoluşsal bir meşruiyet sınavının ortaya çıktığı benzersiz bir platform sunmaktadır: Daimî üyelerin kurumsal meşruiyet arayışlarıyla uyum sağlamak mı, yoksa yerel ve bölgesel meşruiyet kazanmak adına onlara karşı durmak mı? Büyük güçler ve küçük güçler (farklı düzlemlerde de olsa) uluslararası sistemde onay ve meşruiyet arayışındadır ve bu ilişkinin merkezinde“meşruiyet ikilemi”(validation dilemma) yer almaktadır. BMGK gibi uluslararası kurumlar, özellikle P5 ülkeleri tarafından dış politika hedeflerini ve müdahalelerini meşrulaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışma, tartışmaların odağına yerleşen bu süreci inceleyerek, küçük güçlerin Güvenlik Konseyi içerisindeki uyumsuzluk (non-compliance) davranışlarına yanıt aramaktadır. Nitel vaka analizleri ve nicel testler aracılığıyla, küçük güçlerin yapısal çıkarlara karşı duruşlarının ardındaki motivasyonlar ölçülmektedir. Bu çalışma, hiyerarşik yapılar içinde küçük güçlerin verdiği mücadeleye ve özerklik arayışlarına yeni bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Security Council offers a unique platform upon which the small powers are issued an existential challenge of legitimacy: whether to find themselves in tandem with permanent members seeking institutional legitimacy or to rally against them in an attempt to gain domestic and regional legitimacy. Great powers and small powers (although on vastly different grounds) both desires to find confirmation in the international system and central to this relationship is the“validation dilemma.”International institutions such as the UNSC are used by great powers, especially the P5, to justify their foreign policy goals and interventions. This study finds a hotbed of discussion right in this process and seeks answers for the small power non-compliance in the UNSC. Through qualitative case analyses and quantitative test, this study measures the motivations behind small powers resolve against the structural interests. It is yet another look at the struggle within hierarchical settings for small powers and revealing their endeavour for autonomy.