Flavonoid sübstitüe siklotrifosfazen bileşiklerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis and investigation of the biological activities of flavonoid substituted cyclotriphosphazene
  1. Tez No: 967264
  2. Yazar: İBRAHİM KİTMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL YENİLMEZ ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Son yıllarda modern yaşam ile birlikte aşırı miktarda işlenmiş gıda tüketimi, çeşitli kimyasallara maruz kalma ve hareketsiz bir yaşam biçimine bağlı olarak hastalıklarda ciddi bir artış gözlendi. Bu senaryoda oksidatif stres büyük bir rol oynamaktadır. Serbest radikaller yapılarında bir eşleşmemiş elektron bulunduran maddelerdir ve her zaman kendilerini kararlı hale getirmek için başka maddelerden elektron alma ihtiyacı duyarlar. Bu durum radikallerin DNA, lipit, protein gibi makro moleküllere zarar vermesine neden olur. Antioksidanlar, radikal oluşumunu engelleyen ya da mevcut bulunan radikalleri süpüren maddelerdir. Oksidatif stres serbest radikal ve antioksidan arasındaki dengesizlikten oluşan yıkıcı bir durum olarak tanımlanır ve oksidatif stres de kansere yol açar. Kanser, insan sağlığını tehdit eden başlıca hastalıklardan biridir ve dünya genelinde görülme sıklığı hızla artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, 2030 yılında kanserden ölümler 13,1 milyona ulaşacaktır. Tedavi sürecinde kanser hücreleri sıklıkla ilaca karşı direnç geliştirir ve apoptozu baskılar. Bu durum, kemoterapinin etkinliğini azaltan en önemli engellerdendir. Bu nedenle, düşük toksisiteye sahip yeni ve etkili antikanser ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Doğal ürünler ve türevleri, yapısal çeşitlilikleri ve biyolojik aktiviteleri sayesinde bu alanda umut vadetmektedir. Flavonoidler hem antioksidan etkileri hem de kanser hücrelerinde apoptoz indükleyici özellikleriyle dikkat çeken doğal bileşiklerdir. Bu bağlamda, flavonoid ile sübstitüe edilmiş siklotrifosfazen türevleri potansiyel antikanser ajanlar olarak değerlendirilebilir. Fosfazenler inorganik kimyanın önemli bir sınıfını oluşturur, bu grubun üyelerinden birisi olan altı üyeli siklotrifosfazen (Hekzaklorosiklotrifosfazen, trimer, N3P3Cl6), (1), azot ve fosfor atomlarının birbirine ardışık olarak bağlandığı altı üyeli düzlemsel halka şeklinde bir yapıya sahiptir. Fosfora bağlı klorların organik ya da inorganik gruplarla yer değiştirme tepkimeleri verebilir ve bağlanan yan grupların farklı doğasına göre yepyeni fiziksel ve kimyasal özellikler kazanabilirler. Bu tez çalışmasında, hekzaklorosiklotrifosfazen (trimer, 1) bileşiği ile sırasıyla 1,3-propandiamin (2), N-metil-1,3-propandiamin (3), N,N'-dimetil-1,3-propandiamin (4), 1,3-propandiol (5), 2,2-dietil-1,3-propandiol (6) ve 2,2-dibütil-1,3-propandiol (7) bileşiklerinin reaksiyonları incelendi ve monospiro yapıdaki siklotrifosfazen türevleri (8–13) sentezlendi. Başlangıç bileşikleri (1, 8-13) ile 6-hidroksiflavon (14) ve 7-hidroksiflavonun (15) reaksiyonları gerçekleştirildi, ayırma ve saflaştırma işlemlerinin ardından yapıları, MALDI-TOF, NMR (¹H, ¹³C, ³¹P ve COSY), FT-IR spektroskopisi ve X-ışını kırınımı (bileşik 18) ile aydınlatıldı. Çalışma genişletilerek, bileşiklerin antioksidan aktiviteleri, DPPH (2,2-Difenil-1-Pikrilhidrazil) yöntemi ile çalışıldı ve IC₅₀ değerleri hesaplandı. Ayrıca, bileşiklerin antikanser MCF-7 (insan meme adenokarsinomu) ve MCF-12A (normal meme epitelyal) hücre hatlarında MTT [3-(4,5-Dimetiltiazol-2-il)-2,5-Difeniltetrazolyum Bromür] testi uygulandı ve hücre canlılığı üzerindeki etkileri doğrultusunda sitotoksik konsanstrasyonlar ve IC₅₀ değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rise of modern lifestyles, there has been a significant increase in diseases due to excessive consumption of processed foods, exposure to various chemicals, and sedentary living. In this context, oxidative stress plays a major role. Free radicals are molecules that contain an unpaired electron and always seek to stabilize themselves by acquiring electrons from other molecules. This leads to damage in macromolecules such as DNA, lipids, and proteins. Antioxidants are compounds that either prevent the formation of free radicals or scavenge existing radicals. Oxidative stress is defined as a destructive condition resulting from an imbalance between free radicals and antioxidants, and it contributes to cancer development. Cancer is one of the leading health problems threatening human life, and its global incidence is rapidly increasing. According to the World Health Organization (WHO), cancer-related deaths are expected to reach 13.1 million by 2030. During treatment, cancer cells often develop drug resistance and suppress apoptosis. This is one of the major obstacles to effective chemotherapy. Therefore, there is an urgent need for the development of new anticancer agents with low toxicity and high efficacy. Natural products and their derivatives are considered promising candidates in this regard due to their structural diversity and broad biological activities. Flavonoids are natural compounds that attract attention due to their antioxidant effects and their ability to induce apoptosis in cancer cells. In this context, flavonoid substituted cyclotriphosphazene derivatives may have potential as novel anticancer agents. Phosphazenes constitute an important class in inorganic chemistry. One of the most well-known members of this group, hexachlorocyclotriphosphazene (trimer, N₃P₃Cl₆) (1), has a planar six-membered ring structure in which nitrogen and phosphorus atoms are alternately bonded. The chlorine atoms attached to phosphorus can undergo substitution reactions with organic or inorganic groups, leading to new compounds with diverse physical and chemical properties depending on the nature of the substituents. In this thesis study, the reactions of hexachlorocyclotriphosphazene (trimer, 1) with 1,3-propanediamine (2), N-methyl-1,3-propanediamine (3), N,N′-dimethyl-1,3-propanediamine (4), 1,3-propanediol (5), 2,2-diethyl-1,3-propanediol (6), and 2,2-dibutyl-1,3-propanediol (7) were investigated, and monospiro cyclotriphosphazene derivatives (8–13) were synthesized. Reactions of the starting compounds (1, 8–13) with 6-hydroxyflavone (14) and 7-hydroxyflavone (15) were carried out. Following purification and isolation steps, the structures of the synthesized compounds were elucidated by MALDI-TOF mass spectrometry, NMR (¹H, ¹³C, ³¹P, and COSY), FT-IR spectroscopy, and X-ray diffraction (compound 18). The study was further extended to investigate the antioxidant activities of the compounds using the DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) method, and IC₅₀ values were calculated. Additionally, the anticancer activities of the compounds were evaluated via MTT [3-(4,5-Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-Diphenyltetrazolium Bromide] assay on MCF-7 (human breast adenocarcinoma) and MCF-12A (normal breast epithelial) cell lines, and the cytotoxic concentrations and IC₅₀ values were determined based on their effects on cell viability.