Kuşak farklılıklarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde dijital okuryazarlığın rolü
The role of digital literacy in the effect of generational differences on organizational commitment
- Tez No: 967267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, çalışanların kuşak farklılıklarının, bulundukları örgütlere olan bağlılıkları üzerinde sahip oldukları dijital okuryazarlık yetkinliklerinin rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak araştırmanın kavramsal çerçeve kısmı oluşturulmuş daha sonra geliştirilen hipotezler test edilmiştir. Bu araştırmanın evreninde Gaziantep ilindeki beyaz eşya sektörü çalışanları yer alırken, örneklemi ise bu sektörde çalışan 42 Kurum yöneticisi, 41 satış personeli, 47 sekreter, 52 usta, 7 kalfa ve 11 çırak unvanına sahip çalışandan oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini elde edebilmek için nicel araştırma yöntemiyle örneklem seçilerek elektronik posta ile anket uygulama ve gözlem altında yanıtlama anket teknikleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için SPPS 21.0 programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çalışanların kuşak farklılıkları, örgütsel bağlılıkları ve dijital okuryazarlıkları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of employees' digital literacy competencies in the relationship between generational differences and their organizational commitment. In line with this objective, the conceptual framework of the research was first established, and then the developed hypotheses were tested. The population of the study consists of employees in the white goods sector in Gaziantep, while the sample includes 42 managers, 41 sales personnel, 47 secretaries, 52 masters, 7 journeymen, and 11 apprentices working in this sector. To collect the research data, a quantitative research method was adopted, and survey techniques were employed through both email distribution and supervised questionnaire administration. The data were analyzed using SPSS 21.0 software. The findings of the study revealed significant relationships between generational differences, organizational commitment, and digital literacy among employees.