Web uygulamalarında blokzincir tabanlı oturum yönetimi ve ödeme sistemlerinin geliştirilmesi
Design and development of blockchain-based session management and payment systems in web applications
- Tez No: 967268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dijitalleşmenin hızlanmasıyla birlikte, geleneksel web tabanlı oturum yönetimi ve ödeme sistemlerinde güvenlik açıkları, yüksek işlem maliyetleri ve gizlilik sorunları öne çıkan problemler haline gelmiştir. Bu çalışma, söz konusu sorunların blokzincir teknolojisinin merkeziyetsiz, kriptografik ve şeffaf yapısı aracılığıyla giderilmesini ve blokzincir tabanlı web uygulamalarının pratik avantajlarının ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, BNB Chain Testnet üzerinde modern web teknolojileri kullanılarak blokzincir tabanlı kimlik doğrulama ve ödeme sistemlerine yönelik bir prototip geliştirilmiş ve uygulanabilirliği test edilmiştir. Elde edilen deneysel bulgular, geliştirilen sistemin kimlik doğrulama ve ödeme süreçlerinde güvenliği artırma, işlem maliyetlerini azaltma ve kullanıcıların verileri üzerindeki kontrolünü güçlendirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, ölçeklenebilirlik sınırlamaları ve düzenleyici uyum zorlukları, teknolojinin yaygınlaşmasının önünde engel teşkil etmektedir. Bu çalışma, literatürde sınırlı sayıda bulunan uygulama odaklı araştırmalara katkı sağlamakta ve blokzincir tabanlı kimlik doğrulama ile ödeme sistemlerinin pratik avantajlarını göstermektedir. Gelecek çalışmalarda, ölçeklenebilirlik ve düzenleyici uyum zorluklarının ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalization, security vulnerabilities, high transaction costs, and privacy issues in traditional web-based session management and payment systems have become prominent challenges. This study aims to address these issues through the decentralized, cryptographic, and transparent nature of blockchain technology, while also demonstrating the practical advantages of blockchain-based web applications. Within the scope of the study, a prototype for blockchain-based authentication and payment systems was developed using modern web technologies and tested on the BNB Chain Testnet to assess its feasibility. The experimental findings indicate that the developed system has the potential to enhance security in authentication and payment processes, reduce transaction costs, and strengthen users' control over their data. However, scalability limitations and regulatory compliance challenges remain significant obstacles to the widespread adoption of the technology. This study contributes to the limited body of application-oriented research in the literature and demonstrates the practical benefits of blockchain-based authentication and payment systems. Future research is recommended to address scalability and regulatory compliance challenges.