Rısk assessment of the ıntegrated health campus projects carrıed out wıth the publıc-prıvate partnershıp (PPP) model ın turkey
Türkiyede kamu-özel işbirliği modeli ile yürütülen entegre sağlık kampüsü projelerinin risk değerlendirmesi
- Tez No: 967274
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
1980'lerin başından bu yana öne çıkan bir proje tedarik yöntemi olarak benimsenen kamu-özel iş birliği (KÖİ) modeli, 2009 yılından itibaren Türkiye genelinde ülkenin sağlık altyapısına kazandırılan entegre sağlık kampüsü (ESK) yatırımlarının hayata geçirilmesinde Sağlık Bakanlığı tarafından da tercih edilmiştir. KÖİ projelerinin objektif, güvenilir ve uygulanabilir bir risk değerlendirme sürecine tabi tutulması, proje yaşam döngüsü boyunca en önemli başarı kriterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu gereklilik doğrultusunda, çalışma kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen on sekiz ESK projesine ilişkin olarak; risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi, tahsisi ve yönetimi aşamalarını içeren kapsamlı bir risk değerlendirme süreci yürütülmüştür. Bu amaçla, literatür taraması sonucunda belirlenen otuz altı risk faktörü kullanılarak, söz konusu KÖİ projelerinde farklı kademelerde görev almış altmış uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, projelerin gerek inşaat gerekse işletme dönemlerinde risklerin meydana gelme olasılıkları ile etkilerinin büyüklük dereceleri ortaya konulmuştur. Ayrıca, Türkiye'de sağlık tesisi yatırımlarının KÖİ çerçevesinde gerçekleştirilmesini düzenleyen mevzuat ve tip proje anlaşmalarının detaylı biçimde incelenmesi yoluyla, belirlenen risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlarının yönetilmesinden hangi proje paydaşının sorumlu olacağı tespit edilmiştir. Sistematik ve makroekonomik temelli olan yatırım dönemi ve işletme dönemi döviz kuru riski, finansman riski ve iş değişikliği risklerinin ESK projelerinin zamanında ve maliyet etkin biçimde sürdürülebilmesi açısından yüksek düzeyde tehdit oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, söz konusu risklerin etkili bir şekilde yönetilebilmesini sağlamak amacıyla, literatürde ve sektörde genel kabul görmüş risk yönetim araçlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The public-private partnership (PPP) model, which has emerged as a prominent approach among project delivery methods in the construction of large-scale infrastructure projects since the 1980s, has been adopted by the Turkish Ministry of Health to realize the integrated health campus (IHC) projects nationwide since 2009. The requirement that PPP projects possess an objective, reliable, and applicable risk assessment process is considered one of the most critical success criteria during the project's life cycle. In line with this objective, a comprehensive risk assessment is carried out in the case of eighteen IHCs implemented by the MoH, encompassing the steps of identification, evaluation, allocation, and management of risks. For this purpose, a structured questionnaire survey was conducted among sixty professionals involved in these PPP projects, and it was used to reveal the probability of occurrence and magnitude of impact of the thirty-six risk factors – regarding both the construction and operation periods of the investments – identified through a comprehensive literature review. The stakeholders responsible for addressing the adverse consequences of such risks are determined through an in-depth review of a typical project agreement and the relevant legislation governing the implementation of PPP healthcare investments in Turkey. Eventually, effective risk mitigation strategies widely acknowledged in the literature and the industry have been proposed to manage systematic risks of macroeconomic origin – i.e., construction and operation period currency risk, financing risk, variation order risk – which have been identified as posing a high level of threat for the timely and cost-effective implementation of IHC projects.