İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme metodlarından Fine Kinney ve Matris metodlarının entegre biçimde bir boya fabrikasına uygulanması
Integrated application of the Finsney and Matrix methods of occupational health and safety risk assessment to a paint factory
- Tez No: 926573
- Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sanayi alanındaki gelişmeler, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün önemini giderek artırmıştır. Artan üretim kapasitesi ve karmaşıklaşan teknolojilerle birlikte meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi için kapsamlı düzenlemelerin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ülkemizde bu bağlamda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle çeşitli yasal düzenlemeler getirilmiş, risk analizi ve değerlendirme çalışmaları iş yerlerinde zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, tehlikeli kimyasal maddelerin kullanıldığı bir boya üretim firmasında Fine-Kinney ve Matris Risk (L-Tipi 5x5) değerlendirme yöntemleri uygulanarak, her iki yöntemle elde edilen sonuçlar ayrı ayrı analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, bu yöntemlerin karşılaştırmalı analizini yaparak, boya sektörü ve benzer endüstriyel alanlarda en uygun risk değerlendirme metodolojisini belirlemektir. Araştırma kapsamında, seçilen 20 tehlike için her iki yönteme dayalı risk değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, risk kategorilerinde yöntemler arasında kayda değer farklılıklar olduğu saptanmıştır. Fine-Kinney yöntemi, risklerin daha hassas bir şekilde sınıflandırılmasını ve gözden kaçabilecek detayların öne çıkarılmasını sağlamasıyla dikkat çekmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın sonuçları, hem boya sektörü hem de diğer endüstrilerde daha etkin bir İSG yönetimi için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Industrial developments have increased the importance of occupational health and safety (OHS) culture. With increasing production capacity and complex technologies, the need for comprehensive regulations to prevent occupational diseases and occupational accidents has emerged. In this context, various legal regulations have been introduced in our country with the Occupational Health and Safety Law No. 6331 and related regulations, and risk analysis and assessment studies have become mandatory in workplaces. In this study, Fine-Kinney and Matrix Risk (L-Type 5x5) assessment methods are applied in a paint production company where hazardous chemicals are used and the results obtained with both methods are analyzed separately. The main objective of the study is to determine the most appropriate risk assessment methodology in the paint industry and similar industrial areas by comparative analysis of these methods. Within the scope of the research, risk assessments based on both methods were carried out for 20 selected hazards. As a result of this evaluation, it was found that there were significant differences between the methods in risk categories. The Fine-Kinney method stood out by providing a more precise classification of risks and highlighting details that may be overlooked. In this context, the results of the study provide guidance for a more effective OHS management in both the paint industry and other industries.