Çocuk diş hekimliğinde ebeveynlerin antibiyotik kullanımına yönelik bilgi ve tutumları: Kesitsel bir çalışma
Parental knowledge and attitudes regarding antibiotic use in pediatric dentistry: A cross-sectional study
- Tez No: 967288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYDINOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin antibiyotik kullanımına yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve çocukların ağız sağlığı ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı'na başvuran 3–14 yaş arası 805 çocuk ve ebeveyni dahil edildi. Çalışmanın ilk aşamasında ebeveynlere dört bölüm ve 45 sorudan oluşan anket yüz yüze uygulandı. Ebeveynlerin antibiyotik kullanımına ilişkin bilgi ve tutum düzeyleri, Anne ve Babaların Antibiyotik Algıları (ABANA) ölçeği aracılığıyla değerlendirildi. Çalışmanın ikinci aşamasında ise çocukların ağız sağlığı durumları DMFT ve PUFA indeksleri ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Testi, Bağımsız Örneklem t testi ve Spearman Korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate parents' level of knowledge about antibiotic use and to assess its relationship with their children's oral health. Materials and Methods: This cross-sectional study included 805 children aged 3–14 years and their parents who presented to the Department of Pediatric Dentistry at the Faculty of Dentistry, Recep Tayyip Erdoğan University. In the first phase of the study, a face-to-face questionnaire consisting of four sections and 45 questions was administered to parents. The parents' knowledge and attitudes regarding antibiotic use were assessed using the Parental Perceptions on Antibiotics (ABANA) scale. In the second phase, the oral health status of the children was evaluated using the DMFT and PUFA indices. For statistical analyses, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Independent Samples t-test, and Spearman correlation test were used.