Süleyman Demirel hükümetleri döneminde Türkiye'nin dış politikası
Turkey's foreign policy during the Süleyman Demirel government period
- Tez No: 967289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BOLAT BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye'nin dış politikası Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren değişen uluslararası dengeler ve iç dinamikler doğrultusunda şekillenmiştir. Atatürk dönemi dış politikası, gerçekçi ve barışçıl unsurlar çerçevesinde oluşmuş; Lozan Antlaşması'nın imzalanmasıyla beraber Türkiye'nin uluslararası alandaki konumu belirlenmiştir. Atatürk sonrası hükümetler de bu çizgiyi sürdürerek mevcut statükoyu korumayı ve barışı sağlanmayı hedeflemiştir. II. Dünya Savaşı sonrası değişen güç dengelerinde Türkiye, Batı bloğu ile yakın ilişkiler kurmuş, 1952'de NATO'ya katılım güvenlik politikalarının belirleyici unsuru olmuştur. Soğuk Savaş yıllarında Batı ittifakıyla kurulan ilişkilerde zaman zaman krizler yaşanmıştır. Özellikle Kıbrıs meselesi ve Johnson Mektubu, Türk dış politikasında çok yönlü diplomasiye geçişin başlangıcı olmuştur. 1960'lı yıllardan itibaren iç ve dış politikada hareketlilik artmış, bölgesel sorunlar öne çıkmıştır. Bu bağlamda Süleyman Demirel'in siyasi kariyeri önem taşımaktadır. Demirel döneminde dış politikada yaşanan Ege Denizi, Kıbrıs sorunu anlaşmazlıkları Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde gerilimlere yol açmıştır. Bu krizler dış politikada dönüm noktaları olarak öne çıkmıştır. 1990'lı yıllarda Körfez Savaşı ve Nahçıvan krizi Türkiye'nin stratejik konumunu daha da kritik hale getirmiştir. Bu bağlamdaki krizler Türkiye'nin sınır bölgeleri doğrudan tehlikeye atmıştır. 1965'te başlayan iktidarlığı ve 1990'lardaki Cumhurbaşkanlığıyla Demirel, Türk dış politikasında barışçı ve dengeci anlayışı yeni koşullara uyarlamıştır. Demirel, uzun siyasi kariyeri boyunca dış politikayı yalnızca güvenlik merkezli değil, aynı zamanda uluslararası dengelere uyumlu bir şekilde yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's foreign policy has been shaped by the changing international balances and internal dynamics since the founding of the Republic. Atatürk's foreign policy was shaped by realistic and peaceful principles; the signing of the Treaty of Lausanne established Turkey's international position. Subsequent governments continued this approach, aiming to maintain the status quo and ensure peace. In the changing balance of power following World War II, Turkey established close relations with the Western bloc, and its accession to NATO in 1952 became a defining element of its security policies. During the Cold War, relations with the Western alliance experienced occasional crises. The Cyprus issue and the Johnson Letter, in particular, marked the beginning of a transition to multilateral diplomacy in Turkish foreign policy. From the 1960s onward, domestic and foreign policy activity increased, and regional issues came to the fore. In this context, Süleyman Demirel's political career is significant. During Demirel's tenure, disagreements over the Aegean Sea and the Cyprus issue led to tensions in Turkish-Greek relations. These crises served as turning points in foreign policy. In the 1990s, the Gulf War and the Nakhichevan crisis further criticalized Turkey's strategic position. Crises in this context directly jeopardized Turkey's border regions. Beginning in 1965 and continuing as president in the 1990s, Demirel adapted the peaceful and balanced approach to Turkish foreign policy to new circumstances. Throughout his long political career, Demirel guided foreign policy not only with a security focus but also in harmony with international balances.