Bıldırcın karma yemlerine çörek otu tohumu küspesi ilavesinin performans, bağırsak histomorfolojisi ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of supplementing quail diets with black cumin seed meal on performance, intestinal histomorphology and meat quality
- Tez No: 967294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, bıldırcın karma yemlerine farklı oranlarda çörek otu (Nigella sativa L.) tohumu küspesi (ÇTK) ilavesinin büyüme performansı, iç organ gelişimi, sekum mikrobiyotası, bağırsak histolojisi ve bazı et kalite özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, 7 günlük yaşta toplam 200 adet bıldırcın civcivi rastgele olarak dört muamele grubuna ayrılmıştır. Her grupta 5 tekerrür bulunmakta ve her tekerrürde eşit sayıda hayvan yer almaktadır. Muamele grupları; bazal yem (kontrol) ve bazal yeme sırasıyla 5, 10 ve 20 g/kg oranlarında ÇTK ilavesiyle oluşturulmuştur. Deneme süresi 42 gün olup, her tekerrürden rastgele seçilen 2 hayvan olacak şekilde toplam 40 hayvan kesilerek gerekli örneklemeler yapılmıştır. Deneme sonunda, ÇTK ilavesinin canlı ağırlık, ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı gibi büyüme performansı parametreleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmadığı belirlenmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different levels of black cumin seed meal (Nigella sativa L.) supplementation in quail diets on growth performance, internal organ development, cecal microbiota, intestinal histology, and selected meat quality parameters. A total of 200 seven-day-old quail chicks were randomly assigned to four treatment groups with five replicates per group. The treatments consisted of a basal diet (control) and the basal diet supplemented with 5, 10, and 20 g/kg of black cumin seed meal. The trial lasted 42 days, after which 40 birds (2 from each replicate) were slaughtered for sampling. The supplementation had no significant effect on final body weight, weight gain, feed intake, or feed conversion ratio (P>0.05).