Hedef maliyetleme ve faaliyet tabanlı maliyet sistemlerinin uygulanışı: Bir sanayi işletmesi örneği
Implementation of target costing and activity based costing systems: The case of an industrial enterprise
  1. Tez No: 967302
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKGEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren entegre bir tekstil üretim işletmesinin iplik üretim departmanında faaliyet tabanlı maliyet ve hedef maliyet yöntemlerinin etkin bir maliyet yönetimi ve kar planlaması için birlikte uygulanıp uygulanmayacağını araştırmaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak, işletmenin 2022 yılı verileri dikkate alınarak FTM yöntemine maliyetleri hesaplanmıştır. FTM yönteminin kullanılma nedeni işletmenin belirlemiş olduğu hedef maliyete ulaşılabilmesi için kritik bir belirleyici olmasıdır ve FTM yöntemi, işletmelerin faaliyetlerini daha etkili bir şekilde anlaması ve yönetmesi için kullanılan bir maliyet hesaplama yaklaşımı olmasıdır. İkinci olarak, işletme ile yapılan görüşmeler neticesinde işletmenin üretmiş olduğu iki temel ürün için hedef maliyet hesaplaması yapılmıştır. Hedef maliyet uygulamasıyla, her iki ürün için müşteri beklenti analizleri, performans analizleri ve hedef maliyet değer endeksi hesaplanmıştır. Hedef maliyet değer endeksi hangi faaliyet merkezlerinde maliyet azaltımı hangi merkezlerde ise iyileştirme yapılması gerektiği noktasında detaylı bilgi vermiştir. Yapılan optimizasyon çalışmasıyla, ring iplik maliyeti 3.263.935,58'TL azalış, OE iplik maliyeti ise 3.446.663,56 TL azalış göstermiştir. Bu azalışlar işletmenin hedef maliyete ulaşabilmesi için yeterli olmamıştır. Çünkü üretim maliyetlerinin çok büyük bir kısmı direkt ilk madde ve malzeme maliyetinden oluşmaktadır. Araştırma sonuçları, hedef maliyetleme yönteminin, iplik üretimi yapan bir işletme için hem uygun hem de uygulanabilir olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, maliyet azaltma ve süreç iyileştirme hedeflerine ulaşabilmek için, rakip işletmelerin, tedarik zinciri üyelerinin ve müşterilerin geri bildirimlerinin de dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca, her iki modelin entegrasyonu ile genel üretim giderlerinin faaliyetlere dayalı olarak ürünlere daha doğru bir şekilde dağıtılabileceği ve bunun sonucunda daha güvenilir maliyet verilerinin elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether activity-based costing and target costing methods can be applied in combination for effective cost management and profit planning in the yarn production department of an integrated textile manufacturing enterprise operating in Kahramanmaraş. In this research, first of all, the costs of the FTM method were calculated by considering the data of the enterprise for the year 2022. The reason for using the FTM method is that it is a critical determinant for achieving the target cost determined by the enterprise, and the FTM method is a cost calculation approach used for enterprises to understand and manage their activities more effectively. Secondly, as a result of the interviews with the enterprise, target cost calculation was made for the two main products produced by the enterprise. With the target cost application, customer expectation analyses, performance analyses and target cost value index were calculated for both products. The target cost value index provided detailed information on which activity centres require cost reduction and which centres require improvement. With the optimisation study, ring yarn cost decreased by TL 3.263.935,58 and OE yarn cost decreased by TL 3.446.663,56. These decreases were not sufficient for the enterprise to reach the target cost. Because a large part of the production costs consist of direct first material and material costs. The results of the research revealed that the target costing method is both appropriate and feasible for an enterprise engaged in yarn production. However, in order to achieve cost reduction and process improvement targets, feedback from competitors, supply chain members and customers should also be taken into consideration. In addition, it was determined that with the integration of both models, manufacturing overheads can be allocated more accurately to products based on activities and as a result, more reliable cost data can be obtained.