Marmara denizi güneyi yapısal unsurlarının bütünleşik jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the structural elements of the south of the Marmara sea by integrated geophysical methods
  1. Tez No: 967305
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SİNAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeofizik Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Marmara Bölgesi'nin güncel yapısal evrimini kontrol eden en önemli tektonik unsur, Kuzey Anadolu Fay Zonu'dur (KAFZ). Bu ana fay zonu, Marmara Bölgesi'ni kuzey, orta ve güney olmak üzere üç kolla etkilemektedir. Bu fay sisteminin bölge üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek ve derin yapısal unsurları ortaya koyabilmek amacıyla, bu çalışmada Marmara Bölgesi'nin güney kesmini, basılı haritalardan sayısallaştırılarak elde edilen gravite ve manyetik veri setleri kullanılarak detaylı biçimde incelenmiştir. Gravite ve manyetik anomalilerden elde edilen veriler doğrultusunda, bölgenin derinlerde gömülü yapısal süreksizlikleri tespit edilmiştir. Euler dekonvolüsyon yöntemiyle yapılan analizler, kaynakların yatay konumları ve derinliklerine dair çözümlerin elde edilen verilerle yüksek uyum gösterdiğini ortaya koymuştur. Bölgedeki yoğunluk farklılıklarının dağılımını belirlemek amacıyla çizgisellik analizleri gerçekleştirilmiş ve bu veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Marmara Bölgesi'nde gözlemlenen derin çizgisel yapıların ağırlıklı olarak kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzandığını göstermektedir. Uzun ve kısa dalga boylarının ayrıştırılması amacıyla radyal ortalama güç spektrumu (RAPS) ve bant geçişli filtreleme teknikleri kullanılmıştır. RAPS yönteminin tüm çalışma alanına uygulanmasıyla, eğim türevleri ile desteklenen dört ana derinlik segmenti tanımlanmıştır. Bu segmentlerin ortalama radyal derinlikleri sırasıyla yaklaşık 30,5 km, 11,6 km, 3,2 km ve 0,52 km olarak hesaplanmıştır. Özet olarak, sayısallaştırılan grid verileri temel alınarak, Güney Marmara Bölgesi'nin kabuksal özellikleri hakkında kapsamlı bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, geliştirilen modellerin göreli avantajları ve sınırlılıkları tartışılarak bölgenin tektonik yapısına dair yeni değerlendirmeler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most significant tectonic element currently governing the structural evolution of the Marmara Region; is the North Anatolian Fault Zone. This major fault system influences the region through its three principal branches: the northern, central, and southern strands. In order to better understand the influence of this fault system and deep-seated structural features, this study focuses on the southern Marmara Region using reprocessed gravity and magnetic datasets obtained by digitizing printed maps. Based on gravity and magnetic anomalies, subsurface structural discontinuities have been identified. Euler deconvolution analysis was applied to determine the horizontal positions and depths of the sources, and the results were found to be highly consistent with the observed anomaly patterns. Lineament mapping was carried out to investigate the distribution of density contrasts, and these results were evaluated through comparative analysis. The findings indicate that the dominant deep-seated lineaments in the study area generally exhibit a northwest–southeast orientation. To distinguish between long- and short-wavelength components, radial average power spectrum and band-pass filtering techniques were employed. The application of RAPS across the entire study area, combined with slope derivative analysis, led to the identification of four principal depth segments. The average radial depths of these segments were estimated to be approximately 30.5 km, 11.6 km, 3.2 km, and 0.52 km, respectively. In conclusion, based on gridded dataset, which was generated through digitization of analog data, this study provides a comprehensive assessment of the crustal structure of the southern Marmara Region using geophysical methods. The relative advantages and limitations of the generalized and enhanced models developed are discussed in light of the obtained results, offering new perspectives on the tectonic framework of the region.