Çocuk istismarı ile mücadelede kamu kuruluşlarının rolü
- Tez No: 967306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLAZİM İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuk istismarı, bireylerin gelişimini, toplumun bütünlüğünü ve sosyal refahını tehdit eden, çok yönlü ve karmaşık bir sosyal sorundur. Bu sorunla mücadelede kamu kuruluşlarının etkin rol üstlenmesi büyük önem arz etmektedir. Kamu kuruluşları, çocuk istismarına yönelik vakaların tespiti, önlenmesi ve müdahale edilmesi aşamalarında aktif görev almaktadır. Özellikle sağlık kurumları, eğitim kurumları, sosyal hizmet birimleri ve kolluk kuvvetleri gibi kurumların, çocukların korunması ve haklarının güvence altına alınmasında belirleyici işlevleri bulunmaktadır. Çocuk istismarı ile mücadelenin başarısı, kamu kuruluşlarının görevlerini ne ölçüde etkin ve koordineli biçimde yerine getirebildiğine bağlıdır. Bu bağlamda, kamu kurumlarının mevcut kapasite ve imkanlarının incelenmesi, kurumlar arasındaki iş birliği ve koordinasyon süreçlerinin değerlendirilmesi kritik önem taşımaktadır. Ayrıca, çocuk istismarına ilişkin farkındalık düzeyinin artırılması, kurum personelinin bilinçlendirilmesi ve bu alanda etkili uygulamaların geliştirilmesi, mücadeleyi güçlendirecek temel unsurlar arasındadır. Tezin amacı, kamu kuruluşlarının çocuk istismarıyla mücadeledeki rolüne ilişkin genel bir değerlendirme sunmak, kurumların bu süreçlerdeki sorumluluklarının kapsamını ortaya koymaktır. Kamu kuruluşlarının çocuk istismarına yönelik müdahalelerdeki etkinliğinin, kurumsal yapıların güçlendirilmesi ve toplumun genel bilinç düzeyinin artırılmasıyla doğrudan ilişkili olduğu açıktır. Sonuç olarak, kamu kurumlarının çocukları koruma sorumluluğunu yerine getirebilmeleri için uygun koşulların oluşturulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Child abuse is a multifaceted and complex social issue that threatens individual development, social cohesion, and overall societal well-being. Effective involvement of public institutions in combating this issue holds significant importance. Public institutions actively participate in the identification, prevention, and intervention stages related to cases of child abuse. In particular, healthcare institutions, educational facilities, social service units, and law enforcement agencies play crucial roles in safeguarding children and securing their rights. The success of combating child abuse depends largely on how effectively and collaboratively public institutions perform their duties. In this context, assessing the existing capacities and resources of public institutions, as well as evaluating interinstitutional cooperation and coordination processes, is critically important. Additionally, raising awareness about child abuse, enhancing the knowledge and sensitivity of institutional personnel, and developing effective practices in this field constitute fundamental components to strengthen efforts against child abuse. This study provides a general assessment of the roles played by public institutions in the fight against child abuse, clarifying the scope of institutional responsibilities in these processes. It is evident that the effectiveness of public institutions' interventions in child abuse cases is directly linked to strengthening institutional structures and increasing societal awareness levels. Thus, creating appropriate conditions for public institutions to fulfill their responsibilities in protecting children is imperative.