Ekolojik sanat bağlamında eko-anksiyetenin günümüz sanatında doğa ve insan açısından ilişkisel çözümlenmesi
Relational analysis in terms of nature and human in contemporary art of eco-anxiety in the context of ecological art
- Tez No: 967312
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada ekolojik sanat bağlamında eko-anksiyetenin günümüz sanatında doğa ve insan açısından çözümlenmesi amaçlanmış olup eko anksiyete temasında ve ekolojik bakışla temalandırılmış ve temel problem oluşturulmuştur. Temel problem doğrultusunda araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağı 2018'den günümüze kadar üretilmiş ekolojik sanat pratiklerinden 9 eser ve 8 sanatçıdan oluşmaktadır. Bu eserler görsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Çevresel kaygılar 2000'lerin başından beri tartışılsa da eko anksiyete kavramı akademik literatürde 2017'den sonra belirgin olarak yer almaya başlamış ve bu bağlamda tezde yer alan örneklemin tarihsel sınırlaması eko anksiyete kavramının kronolojik gelişimine göre belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler ışığında Justin Briece Guariglia, Connie Chappel, Maya Lin, Katie Paterson, Pippin Frisbie-Calder, Jenny Kendler, Kuh Del Rosario ve Mary Mattingly'nin eserleri ekoanksiyete, sürdürülebilirlik, ekolojik yas kavramları bağlamında doğa ve insan açısından ilişkisel çözümlenmesi dökuman analizi ile yapılmıştır. Bulgular ve incelenen sanat eserleri doğrultusunda var olan belgeler üzerinden yapılan çıkarımlar ile birlikte günümüzde iklim değişikliği, çevresel kriz, biyoçeşitlilik kaybı, ekolojik kaygıların günümüz sanatının önemli temalarından biri haline geldiği ve sanatçıların sanat aracılığı ile ekolojik kaygılarını paylaştıkları kolektif çevresel bilinç oluşturmayı amaçladıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to analyze eco-anxiety within the context of ecological art in terms of nature and humanity in contemporary art. The theme of eco-anxiety and an ecological perspective have been used as the main conceptual framework and research problem. In line with this problem, the study was conducted using a qualitative research method. The data source of the research consists of nine artworks produced since 2018 and eight contemporary artists engaged in ecological art practices. These works were examined using visual analysis. Although environmental concerns have been discussed since the early 2000s, the concept of eco-anxiety has gained a clear presence in academic literature particularly after 2017. Accordingly, the chronological scope of the artworks selected for this thesis was determined based on the historical emergence of the concept of eco-anxiety. In light of the data obtained, the works of Justin Brice Guariglia, Connie Chappel, Maya Lin, Katie Paterson, Pippin Frisbie-Calder, Jenny Kendler, Kuh Del Rosario, and Mary Mattingly were analyzed through document analysis within the framework of eco-anxiety, sustainability, and ecological grief, focusing on the relationship between nature and humanity. Based on the findings and the artworks examined, it can be inferred that climate change, environmental crisis, biodiversity loss, and ecological concerns have become central themes in contemporary art. Moreover, it is observed that many artists aim to create a collective environmental consciousness by sharing their ecological anxieties through artistic expression.