Multiple miyelomda F-18 FDG PET/BT ve impetus skorunun hastalık sağkalımını ön görmedeki yeri
Prognostic value of F-18 FDG PET/CT and the impetus score in predicting disease survival in multiple myeloma
- Tez No: 967313
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Multipl myelom (MM), kemik iliğinden köken alan ve sistemik organ tutulumuyla seyreden malign bir plazma hücre hastalığıdır. FDG PET/BT görüntüleme yöntemi, MM'de evreleme, tedaviye yanıt değerlendirme ve prognoz tayininde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, FDG PET/BT bulgularına dayalı olarak geliştirilen IMPeTUs kriterlerinin MM hastalarında sağkalımı öngörmedeki prognostik değeri araştırılmıştır. Bu amaçla, 93 MM hastasının FDG PET/BT görüntüleri IMPeTUs kriterlerine göre değerlendirildi ve bu kriterlerin progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) ile ilişkisi istatistiksel olarak analiz edildi. Yapılan çok değişkenli analizlerde kemik iliği tutulumunun ekstremitelere uzanımı, fokal hipermetabolik lezyon sayı skoru (Fx) ve ekstramedüller hastalık varlığı gibi bazı IMPeTUs kriterlerinin PFS'yi öngörmede bağımsız prediktör olduğu saptanırken, hiçbir IMPeTUs parametresi OS üzerinde bağımsız prediktif değer göstermemiştir. Ayrıca, ISS ve R-ISS evreleme sistemlerine IMPeTUs kriterleri eklendiğinde modelin gücü hem PFS hem de OS için artış göstermiştir. Bu sonuçlar, FDG PET/BT temelli IMPeTUs kriterlerinin MM hastalarında sağkalım öngörüsüne katkı sağlayabilecek klinik öneme sahip biyogörüntüleme parametreleri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a malignant plasma cell disorder originating from the bone marrow and characterized by systemic organ involvement. FDG PET/CT imaging has become a widely used tool in the staging, treatment response assessment, and prognosis evaluation of MM. In this study, the prognostic value of the IMPeTUs criteria, derived from FDG PET/CT findings, was investigated in predicting survival outcomes in patients with MM. For this purpose, FDG PET/CT scans of 93 MM patients were evaluated according to IMPeTUs criteria, and their association with progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) was statistically analyzed. In multivariate analyses, certain IMPeTUs parameters including bone marrow uptake extending to the extremities (BMU_A), number of focal lesions (Fx), and presence of extramedullary disease (EM_DS) were found to be independent predictors of PFS, while no IMPeTUs parameter independently predicted OS. Furthermore, when IMPeTUs criteria were integrated into the ISS and R-ISS staging systems, the predictive power of the models increased for both PFS and OS. These findings suggest that IMPeTUs-based imaging markers may provide valuable prognostic information in MM and could serve as complementary tools in clinical decision-making