Direnç antrenmanı seansında setler arasında uygulanan farklı statik germe protokollerinin leg extension ve leg curl egzersizindeki tekrar sayısı ve laktat yanıtlar üzerine akut etkileri
The acute effects of different static stretching protocols applied between sets during a resistance training session on repetition count and lactate responses in leg extension and leg curl exercises
- Tez No: 967321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, direnç antrenmanı sırasında setler arasında uygulanan farklı statik germe protokollerinin (agonist germe, antagonist germe, kombine germe ve pasif dinlenme) Leg Extension ve Leg Curl egzersizlerinde tekrar sayısı, toplam yük, kan laktat düzeyi, üzerindeki akut etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini, düzenli olarak fitness antrenmanlarına katılan sağlıklı genç erkek bireyler oluştururken, örneklemini yaşları 18-25 arasında değişen 12 gönüllü birey oluşturmuştur. Araştırma, randomize çapraz desenli olarak planlanmış olup, her katılımcıya dört farklı protokol, 48-72 saatlik aralıklarla uygulanmıştır. Katılımcılara her test oturumunda sırasıyla belirlenen germe protokolü uygulanmış ve ardından Leg Extension ile Leg Curl egzersizleri on tekrar maksimum (10TM) yük ile uygulanarak performans değişkenleri kaydedilmiştir. Egzersizler öncesi ve sonrası (T0, T1 ve T2 zaman noktalarında) kapiller kan örnekleri alınarak laktat düzeyleri ölçülmüş, her set sonrasında algılanan zorluk derecesi kaydedilmiştir. Veriler, tekrarlı ölçümler için uygun istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kombine germe protokolü (KOMGER), hem tekrar sayısı hem de toplam yük açısından en yüksek performans değerlerini ortaya koymuş; aynı zamanda en yüksek laktat birikimi ve RPE skorları bu protokole ait oturumlarda gözlemlenmiştir. Antagonist germe protokolü (ANGER), özellikle Leg Extension egzersizinde anlamlı performans katkısı sunarken, pasif dinlenme protokolü orta düzeyde değerler üretmiş, agonist germe protokolü (AGGER) ise hem tekrar sayısı hem de toplam yük açısından en düşük performansı göstermiştir. AZD verileri, kombine germede ilk sette daha düşük algılanan zorluk bildirilmesine rağmen set ilerledikçe içsel yüklenmenin arttığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Kombine germe protokolü hem kas dayanıklılığı hem de metabolik yüklenme açısından avantaj sağlaması nedeniyle yüksek yoğunluklu antrenmanlarda tercih edilebilecek etkili bir strateji olarak önerilmektedir. Ancak antrenman hedefi ve bireysel özellikler dikkate alınarak uygun protokolün seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of different static stretching protocols (agonist stretching, antagonist stretching, combined stretching, and passive rest) applied between sets during a resistance training session on the number of repetitions, total load, and blood lactate levels during Leg Extension and Leg Curl exercises. The population of the study consisted of healthy young adult males who regularly participated in fitness training, while the sample comprised 12 voluntary individuals aged between 18 and 25. The research was designed as a randomized crossover trial, and each participant performed four different protocols with 48–72 hours of recovery between sessions. In each test session, a specific stretching protocol was applied first, followed by the Leg Extension and Leg Curl exercises using a 10-repetition maximum (10RM) load, during which performance variables were recorded. Capillary blood samples were collected before and after exercise (at T0, T1, and T2) to determine blood lactate levels, and ratings of perceived exertion (RPE) were noted after each set. Data were analyzed using appropriate statistical methods for repeated measures. The findings revealed that the combined stretching protocol (COMSTRETCH) produced the highest values in both repetition count and total load and was also associated with the highest levels of lactate accumulation and RPE scores. The antagonist stretching protocol (ANTSTRETCH) provided a significant performance benefit, particularly in the Leg Extension exercise. The passive rest protocol resulted in moderate values, while the agonist stretching protocol (AGSTRETCH) showed the lowest performance in both repetition count and total load. Although lower perceived exertion was reported in the first set under the combined protocol, the data indicated that internal load increased as the sets progressed. In conclusion, the combined stretching protocol can be considered an effective strategy to enhance muscular endurance and metabolic stress during high-intensity resistance training. However, the selection of an appropriate protocol should be tailored to the individual's characteristics and specific training goals.