Hazır giyim tekstil sektöründe meydana gelen iş kazaları örnekleri ve alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri
Examples of work accidents in the ready-to wear textile sector and occupational health and safety measures to be taken
- Tez No: 967322
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tekstil sektörü, teknolojik gelişmeler ve üretim yöntemlerindeki yeniliklerle birlikte hızla dönüşmekte, bu da üretim temposunun artmasına ve rekabetin yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Ancak bu hızlı ilerleme, iş kazalarının da aynı oranda artmasına yol açmaktadır. Bu çalışma, hazır giyim tekstil sanayisinde yaşanan iş kazalarının nedenlerini belirleyerek, bu risklere karşı uygulanabilecek iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında 48 farklı iş kazası raporu detaylı şekilde incelenmiş, ayrıca iki hazır giyim tekstil fabrikasında sahada gözlemler gerçekleştirilmiştir. Riskler, Fine- Kinney tipi risk değerlendirme ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sektör içerisindeki en belirgin tehditlerin hareketli makine parçaları ve yangın riski olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, diğer potansiyel riskleri ve bunlara karşı alınması gereken güvenlik tedbirlerini de kapsamlı biçimde ele almakta; doğru önlemler uygulandığında can ve mal kayıplarının büyük ölçüde önlenebileceği sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The textile industry is undergoing a rapid transformation driven by technological advancements and innovations in production methods, resulting in increased production rates and intensified market competition. However, this accelerated progress has concurrently led to a rise in occupational accidents. This study aims to determine the causes of work accidents in the ready-made clothing textile industry and to reveal the occupational health and safety measures that can be implemented against these risks. As part of the research, 48 different work accident reports were examined in detail and field observations were made in two garment textile production facilities. Risk analysis was performed using the Fine-Kinney risk assessment method. The findings indicate that the most critical hazards within the industry stem from moving machinery components and fire-related incidents. Furthermore, the study offers a comprehensive evaluation of additional potential risks and the corresponding safety precautions. It concludes that the implementation of appropriate preventive measures can substantially reduce both human casualties and material losses.