Ticari etlik piliçlerde büyüme eğrisinin doğrusal ve doğrusal olmayan modellerle karşılaştırılması
Comparison of growth curve in commercial broiler chickens with linear and non-linear models
  1. Tez No: 967328
  2. Yazar: SEDAT TEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında, ticari etlik piliçlerde doğumdan itibaren 50 günlük yaşa kadar olan dönemde canlı ağırlık bakımından büyümenin zamana göre değişimini tespit etmek ve bu süreci en iyi açıklayan büyüme modelini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada üç doğrusal model (Linear, Kübik, Kuadratik) ile sekiz doğrusal olmayan model (Lojistik, Brody, von Bertalanffy, Richards, Gompertz, Negatif Eksponansiyal (NegExpo) ve Morgan Mercer Flodin (MMF)) kullanılmıştır. Modellerin uyumunun değerlendirilmesinde Hata Kareler Ortalaması (HKO), Belirleme Katsayısı (R2), İterasyon sayısı (IN), Akaike Bilgi Kriteri (AIC), Bayesian Bilgi Kriteri (BIC) değerlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Doğrusal modeller açısından, Kübik modelin canlı ağırlık tahminlerinde diğer doğrusal modellere göre daha yüksek uyum sağladığı ve özellikle başlangıç ve ileri yaşlarda daha iyi tahmin sonuçları verdiği belirlenmiştir. Etlik piliçlerde doğrusal olmayan modeller incelendiğinde ise en iyi uyumu gösteren modeller; en yüksek R2 ve en düşük HKO, IN, AIC ve BIC değerlerine sahip olmaları açısından sırasıyla Richards, Gompertz, Lojistik, Weibull, MMF ve von Bertalanffy modelleri olurken; en kötü uyumu NegExpo ve Brody modelleri göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma sonucunda, etlik piliçlerde büyümeyi en iyi şekilde açıklayan modelin Richards modeli olduğu belirlenmiştir. Richards modelini uyum açısından Gompertz ve Lojistik modelleri takip etmiş, bu üç model büyüme sürecinin tahmininde yüksek doğruluk sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to determine the changes in live weight growth over time in commercial broiler chickens from hatch to 50 days of age and to identify the most suitable growth model to describe this process. Method: Three linear models, (Linear, Cubic, Quadratic), and eight nonlinear models (Logistic, Brody, von Bertalanffy, Richards, Gompertz, Negative Exponential (NegExpo) and Morgan Mercer Flodin (MMF)), were applied. To assess the compatibility, and predictive performance of the models, Mean Square Error (MSE), Coefficient of Determination (R2), Iteration Number (IN), Akaike Information Criterion (AIC), Bayesian Information Criterion (BIC) were used. Findings: In broiler chickens, among the linear models, the cubic model provided the best fit, yielding higher R2 values and lower error rates compared to the linear and quadratic models. The cubic model demonstrated better predictive performance, particularly at both the early and later stages of growth., Among the nonlinear models, Richards, Gompertz, Logistics, Weibull, MMF and von Bertalanffy showed the best fit based on the highest R2 and lowest MSE, IN, AIC, and BIC values. In contrast, the NegExpo and Brody models showed the poorest fit among the nonlinear alternatives. Results: It was concluded that the Richards model most accurately described the growth patterns of broiler chickens, providing the best overall fit. The Gompertz and Logistic models also produced results close to those of the Richards model, supporting their practical use in broiler modeling.