Epileptik nöbet ile asimetrik dimetil arjinin (ADMA), nitrik oksit (NO), paraoksanaz, arilesteraz(ARE) ve iskemik modifiye albumin (İMA), düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between epileptic seizure and asymmetric dimethyl arginine (ADMA), nitric oxide (NO),paraoxonase, arylesterase (ARE) and ischemic modified albumin (IMA) levels
  1. Tez No: 967329
  2. Yazar: ABDULSABIR YALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Epileptik nöbetle başvuran hastaların periferik kan örneklerinde ölçülen Asimetrik Dimetil Arjinin (ADMA), Nitrik Oksit (NO), Paraoksanaz (PON), Arilesteraz (ARE) ve İskemik Modifiye Albumin (İMA) parametrelerinin; nöbetin başlangıcından sonraki birinci ve üçüncü saatlerdeki kan düzeylerinin hem birbirleriyle hem de sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu araştırma,nöbet aktivitesine bağlı biyokimyasal değişikliklerin izlenmesini ve epileptik nöbetlerin psödonöbetlerden ayırıcı tanısına katkı sağlayabilecek potansiyel biyobelirteçlerin belirlenmesini hedeflemektedir. Bu çalışmaya, 18–85 yaş arası, epilepsi tanısı almış ya da almamış, nöbet ile başvuran hastalar dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle her bir hastanın demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, hastalık öyküsü vb.) kaydedilmiştir. Acil servise epileptik nöbet şikayetiyle başvuran ve çalışmamızın dahil etme ve dışlama kriterlerini karşılayan hastalardan, nöbet başlangıcından sonraki birinci ve üçüncü saatlerde alınan periferik kan örnekleri; tamamen sağlıklı kontrol grubundan alınan periferik kan örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Periferik kan örneklerinde ADMA, NO, PON, ARE ve İMA düzeyleri incelenmiştir. Bu biyobelirteçler, nöbetin süresi ve şiddetiyle ilişkili olarak belirli değişiklikler gösterebildiğinden, epileptik nöbet ile psödonöbet geçiren hastaların periferik kanlarındaki biyolojik farklılıkların ve bu farklılıkların nöbet sonrasında ne kadar süreyle devam ettiğinin anlaşılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu veriler, epilepsi hastalarının nöbet süresince biyokimyasal kan değerlerindeki değişimlerin izlenmesine ve potansiyel olarak nöbet ile psödonöbet ayrımına ışık tutacak biyobelirteçlerin klinik izlem ve takipte kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Çalışmaya 54 hasta ve 54 sağlıklı birey katılmıştır. Yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Vaka grubunda, birinci saatte ADMA, NO, PON, ARE ve İMA düzeyleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the peripheral blood levels of Asymmetric Dimethylarginine (ADMA), Nitric Oxide (NO), Paraoxonase (PON), Arylesterase (ARE), and Ischemia-Modified Albumin (IMA) in patients presenting with epileptic seizures, measured at the first and third hours following seizure onset, both among themselves and with a healthy control group. The research seeks to monitor biochemical changes related to seizure activity and to identify potential biomarkers that may contribute to the differential diagnosis of epileptic seizures and psychogenic non-epileptic seizures (PNES). The study included patients aged between 18 and 85 years, whether previously diagnosed with epilepsy or not, who presented with a seizure. As part of the study, each patient's demographic characteristics (age,gender, medical history, etc.) were recorded. Peripheral blood samples taken at the first and third hours after seizure onset from patients who met the inclusion and exclusion criteria were compared with samples from a completely healthy control group. The levels of ADMA, NO, PON, ARE, and IMA were analyzed in the peripheral blood samples. Since these biomarkers may exhibit specific changes related to the duration and severity of seizures, they play an important role in understanding the biological differences in peripheral blood between patients with epileptic seizures and those with PNES, as well as how long these differences persist after a seizure. These data may contribute to the monitoring of biochemical changes during seizures in epilepsy patients and enable the use of potential biomarkers in the clinical follow-up and differential diagnosis of epileptic versus psychogenic non-epileptic seizures. A total of 54 patients and 54 healthy individuals were included in the study. No significant difference was found between the groups in terms of age and gender. In the patient group, ADMA, NO, PON, ARE, and IMA levels were significantly higher than those in the control group at the first hour (p0.05).