Tilkiköy (Kalecik, Ankara) mangan yatağının mineralojik ve jeokimyasal özellikleri
Mineralogical and geochemical characteristics of the tilkiköy (Kalecik, Ankara) manganese deposit
- Tez No: 967365
- Danışmanlar: PROF. HALİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, Kalecik (Ankara) ilçesinin yaklaşık 14 km kuzeydoğusundaki Tilkiköy mevkiinde yer alan mangan cevherleşmesinin mineralojik ve jeokimyasal özellikleri incelenmiştir. Tilkiköy mangan cevherleşmesi Ankara Ofiyolitik Melanjı içerisinde radyolaritler ile ardalanmalı şekilde oluşmuştur. XRD (X-Işını difraktometresi) ve cevher mikroskopisi çalışmaları ile yürütülen mineralojik analizler sonucunda yataktaki ana cevher mineralleri piroluzit, koronadit, braunit ve psilomelan grubu mineraller olarak tanımlanmıştır. Gang mineraller ise kuvars, hematit, limonit ve az miktarda piritten ibarettir. Çört ile mangan minerallerinin bir arada bulunması ve kolloform doku ile fosil kavkılarının mangan mineralleriyle doldurulmuş olması biyojenetik süreçlerin cevherleşmede rol oynadığını göstermektedir. Cevher örneklerinin MnO içerikleri %64.7'ye kadar ulaşmakta olup silika (%12.3-89.4) mangandan sonraki en yüksek bolluğa sahip elementtir. Örneklerin toplam nadir toprak element değerleri 14.5-143.5 ppm arasında değişmekte olup hafif NTE'ler ağır NTE'ye göre yaklaşık 10 kat zenginleşmiştir. Çeşitli iz element diyagramları kullanılarak Tilkiköy mangan cevherini oluşturan akışkanın büyük oranda hidrotermal kökenli olduğu ortaya konulmuştur. Ce elementine ait negatif anomali hidrotermal yataklara özgü bir sinyal olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen mineralojik ve jeokimyasal bulgular Tilkiköy mangan cevherleşmesinin İç Anadolu'daki mangan yatakları ile benzer özellikler taşıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mineralogical and geochemical characteristics of the manganese mineralization in the Tilkiköy area, approximately 14 km northeast of the Kalecik district (Ankara), have been investigated. The Tilkiköy manganese mineralization was formed interbedded with radiolarian cherts within the Ankara Ophiolitic Mélange. As a result of mineralogical analyses conducted through X-ray diffraction (XRD) and ore microscopy studies, the main ore minerals in the deposit have been identified as pyrolusite, coronadite, braunite and minerals of the psilomelane group. The gangue minerals consist of quartz, hematite, limonite, and minor amounts of pyrite. The coexistence of chert and manganese minerals, along with the presence of colloform textures and fossil shells filled with manganese minerals, indicates that biogenetic processes played a role in the mineralization. The MnO contents of the ore samples reach up to 64.7%, and silica (12.3–89.4%) is the most abundant element after manganese. The total rare earth element (REE) contents of the samples range from 14.5 to 143.5 ppm, with light REEs enriched approximately tenfold compared to heavy REEs. Based on various trace element diagrams, it has been demonstrated that the fluid responsible for the formation of the Tilkiköy manganese ore is predominantly of hydrothermal origin. The negative anomaly of the Ce element has been interpreted as a characteristic signal indicative of hydrothermal deposits. The obtained mineralogical and geochemical findings indicate that the Tilkiköy manganese mineralization shares similar characteristics with manganese deposits in the Central Anatolia region.