Kuraklık stresinin bazı yem bitkilerinde kimyasal bileşim ve ın vitro sindirilebilirlik özellikleri üzerine etkileri
Effects of drought stress on chemical composition and in vitro digestibility trai̇ts i̇n some forage crops
  1. Tez No: 967367
  2. Yazar: CUMHUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE IŞIL AKBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, yulaf, tritikale, fiğ ve yonca bitkilerinde deneysel olarak oluşturulan farklı kuraklık seviyelerinin, bitkilerin besin madde bileşimi ve in vitro fermentasyon özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kuraklık stresi koşullarının oluşturulmasında polietilen glikol (PEG) kullanılarak iki farklı kuraklık (ozmotik stres) düzeyi oluşturulmuştur. Çalışmada tam sulama (Kontrol; n=16), hafif kuraklık stresi %10 PEG;n=16) ve kuraklık stresi düzeyi %20 PEG; n=16) olarak üç grup oluşturulmuştur. Kuraklık stresinin besin madde bileşimi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi için bitki örnekleri üzerinde kuru madde (KM), ham protein (HP), nötr çözücülerde çözünmeyen karbonhidrat (NDF), asit çözücülerde çözünmeyen karbonhidrat (ADF), asit çözücülerde çözünmeyen lignin (ADL), ham kül (HK) ve suda çözünebilir karbonhidrat (SÇK) belirlenmiştir. Çalışmada bitkilerin sindirilebilirlik özelliklerinin belirlenmesinde ise in vitro gaz üretim tekniği kullanılmıştır. Bitkilerin in vitro gaz üretimleri 96 saat süren inkübasyonlarda farklı ölçüm saatlerinde (4, 8, 12, 24, 48, 72 ve 96. saatler) ölçülerek kayıt edilmiş ve bu değerler kullanılarak bitkilerin metabolize olabilir enerji düzeyleri (ME) ve organik madde sindirilebilirlikleri (OMS) belirlenmiştir. Çalışmada kuraklık uygulamaları, KM, SÇK ve 24. saatteki gaz üretimi üzerine etkili olmuştur (P≤0,05). Sonuç olarak kuraklık uygulaması, bitkilerde besin madde bileşimini değiştirmemiştir. Çalışmada besin madde bileşimi bitki türüne göre değişim göstermiştir. Bitkilerin ME değerleri kuraklık uygulamasından etkilenmemiş olup bitki türüne göre değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the nutrient composition and in vitro fermentation characteristics of oat, triticale, vetch, and alfalfa plants under different experimental drought conditions. Two different drought (osmotic stress) levels were created using polyethylene glycol (PEG) to induce drought stress conditions. Three groups were formed: full irrigation (Control; n=16), mild drought stress (10% PEG; n=16), and drought stress (20% PEG; n=16). To evaluate the effects of drought stress on nutrient composition, dry matter (DM), crude protein (CP), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), acid detergent lignin (ADL), crude ash (CA) and water-soluble carbohydrate fractions (WSC) were determined in plant samples. In vitro gas production technique was used to determine the digestibility characteristics of plants in the study. In vitro gas production of plants was measured and recorded at different measurement times (4, 8, 12, 24, 48, 72 and 96 hours) during 96-hour incubation. Using these values, metabolizable energy levels (ME) and organic matter digestibility (OMD) of the plants were determined. In the study, drought treatments had an effect on DM, WSC and 24th hour gas production (P≤0.05). Plant species had an effect on all nutrients except WSC, gas production, ME and OMS values at 4, 48 and 96 hours (P≤0.05). The drought stress treatment x plant species interaction in the study had an effect only on HSC, gas production at 12 and 24 hours and OMS levels (P≤0.05). In conclusion, drought treatment did not change the nutrient composition in plants. In the study, nutrient composition varied according to plant species. ME values of plants were not affected by drought treatment and varied according to plant species.