Geleneksel Türk el sanatları bağlamında çağdaş bir yaklaşım -Hasbahçe
Traditional Turkish handicrafts a contemporary approach - Hasbahçe
  1. Tez No: 967393
  2. Yazar: FATMA ZEYNEP ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Var olmalarını sağlayan“polenleşme”süreci sebebiyle üreme ve çoğalmayı simgeleyen, görünüşleri sebebiyle“güzellik”algısı barındıran çiçekler farklı türleri ve arka planlarında yatan gizli anlamlarıyla, sanat tarihinin hemen her döneminde karşımıza çıkmıştır. Her ne kadar belirli bir döneme kadar resim hiyerarşisinin en alt sıralarında yer alsa da, kimi zaman mitolojik ve dini sahnelerde birer atribü olarak ayrıntılarda, kimi zaman söylenmek isteneni vurgulayan gizli botanik sembolizmlerinde, kimi zaman ise Fransız realist ve sembolistlerinin etkisiyle bir tuvali baştan başa kaplayan çiçek tarlaları ve nilüfer gösterimlerinde kendine yer bulmuştur. Geleneksel süsleme sanatlarında ise çiçeğe verilien önem kitap sanatlarında ve nakkaşlık pratikleerinde yeterince gözlemlenebilir bir durumdadır. Araştırma kapsamında her ne kadar çiçek temsiliyeti mitolojik gösterimlerde i hristiyan sanatında yer alsa da çiçeklerin sanatta süslemeci tavrı bağlamında kullanınmız üzerine yoğunlaşan ve bunu günümüz sanat pratiklerine çağdaş sananta taşıyan düşüncesini açık eden eser okumları yapılmıştır. fakat araştırmanın motivasyonu Zeynep Çilek Çimen, almış olduğu geleneksel sanatlar eğitimi ile nakkaşlık pratiklerini kullanarak sanat tarihindeki çiçek gösterimlerini yeniden sorgulabması araştırmanın birincil noktasını oluşturmuştur. Plastik sanantlarda süslemeci uslubun yerini günümüz sanat yaklaşımı üzerinden incelenmesi 12 eser üzerinden araştırmalar yapılarak incelenmiştir. Sanat alanıında çiççekler üzerinden incelenen bu konu süslemeci uslubbun günnümüz sanatına nasıl yansıdığını inceler. Çağdaş sanatta yerini alan ornamente kavramı ile sağladığı eleştiri üzerinden çok katmanlı bir anlayışla ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Symbolizing reproduction and proliferation due to the“pollination”process that enables them to exist, There are different types of flowers that have the perception of“beauty”due to their appearance and the meanings that lie behind them. With its hidden meanings, it has appeared in almost every period of art history. Although certain Although it was at the bottom of the painting hierarchy for a while, sometimes mythological and religious As an attribute in the scenes, there are sometimes hidden details in the details that emphasize what is wanted to be said. in their botanical symbolism, and sometimes under the influence of French realists and symbolists. It has found its place in the flower fields and water lily displays that cover the whole area. Traditional In decorative arts, the importance given to flowers is reflected in book arts and muralist practices. It is sufficiently observable. Within the scope of the research, although flower representation is seen in mythological representations and Christian art. focuses on the use of flowers in the context of their decorative attitude in art and Readings of works that reveal the thought of contemporary art to today's art practices has been made. But the motivation of the research is Zeynep Çilek Çimen, the traditional flower representations in art history using arts education and muralist practices re-questioning constituted the primary point of the research. Decorator in plastic arts Examining the place of the style through today's art approach, research on 12 works was examined. This subject, which is examined through flowers in the field of art, is a part of the decorative style. Examines how it is reflected in today's art. With the concept of ornamente taking its place in contemporary art It has been discussed with a multi-layered understanding through the criticism it provides.