Linyit ve asfaltitin farklı biyokütle kaynakları ile katalitik pirolizinin değerlendirilmesi
Evaluation of catalytic pyrolysis of lignite and asphaltite with different biomass sources
  1. Tez No: 967392
  2. Yazar: VEYSİ KAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ACAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ülkemizin büyük rezerv potansiyeline sahip olduğu fosil enerji kaynaklarından biri olan linyit ve asfaltitin, yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılan ceviz kabuğu ve fındık kabuğu gibi biyokütleler ile birlikte pirolizinin ürün verimliliği ve kalitesine etkisi araştırılmıştır. Biyokütle türünün, biyokütle karışım oranının ve piroliz sıcaklığının birlikte piroliz davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmek için linyit, asfaltit, iki tür biyokütle, linyit-biyokütle ve asfaltit-biyokütle karışımlarının piroliz davranışları izotermal olmayan termogravimetrik (TGA) analiz yoluyla incelenmiştir. Piroliz deneyleri önce numunelerin ham halleriyle daha sonra %25, %50, %75 ağırlık oranlarında karıştırılarak üç farklı sıcaklıkta (400-460-520oC) gerçekleştirilmiştir. Piroliz dönüşümlerine bakılarak sıvı ve gaz ürün verimlerinin en yüksek olduğu karışım oranları ve sıcaklıklar belirlenerek olası sinerjik etkiler araştırılmıştır. Piroliz işleminden önce elde edilen kalorifik değerlerin piroliz işlemi uygulandıktan sonra belirgin bir artış gösterdiği gözlenmiştir. Linyite eklenen biyokütle miktarının artırılması ile ısıl değer (kalorifik) %13,87 oranında artmaktadır ve pozitif yönde bir sinerjik etki görülmektedir. Aynı zamanda linyit ve asfaltite biyokütle ilavesi kül içeriklerini, kükürt oranlarını ve azot miktarlarını düşürmektedir. Ham maddelerin pirolizinden elde edilen sıvı ürünler ile belli oranlarda karıştırılan örneklerin pirolizinden elde edilen sıvı ürünler ve katı ürünler karakterize edilerek karşılaştırılmıştır. Farklı katalizörlerin eklenmesiyle yapılan piroliz işlemlerinde katı ürün miktarında azalma, sıvı ve gaz ürün miktarında ise artma gözlemlenmiştir. Yapılan bu çalışmanın, insan sağlığına olası etkisi, çevreye etkinliği ve endüstriyel amaçlı kimyasalların elde edilmesi ve kullanımında yol gösterici olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of co-pyrolysis of lignite and asphaltite, which are fossil energy sources with significant reserve potential in Turkey, with biomass sources such as walnut shell and hazelnut shell used as renewable energy sources on product efficiency and quality was investigated.The pyrolysis behavior of lignite, asphaltite, two types of biomass, lignite-biomass and asphaltite-biomass mixtures were investigated by non-isothermal thermogravimetric analysis (TGA) to evaluate the influence of biomass type, biomass mixturing ratio and pyrolysis temperature on co-pyrolysis behavior. Pyrolysis experiments were carried out at three different temperatures (400, 460, and 520°C), first with the raw samples and then with mixtures at weight ratios of 25%, 50% and 75%. Possible synergistic effects were investigated by determining the mixture ratios and temperatures with the highest solid, liquid and gaseous product yields by analyzing the pyrolysis conversions. It was observed that the calorific values obtained before the pyrolysis process showed a significant increase after the process was applied. Increasing the amount of biomass added to lignite resulted in a 13.87% increase in calorific value and a positive synergy effect was indicated. Additionally, the addition of biomass to lignite and asphaltite reduced ash content and sulfur content. Liquid products obtained from the pyrolysis of raw materials and solid products obtained from the pyrolysis of samples mixed in certain proportions were characterized and compared. In pyrolysis processes with the addition of catalysts, a decrease in solid amounts and an increase in liquid and gas product amounts are observed. It is believed that this study will guide the possible effects on human health, environmental effectiveness and the use of industrial chemicals.