Avukatlık sözleşmesinin sona ermesi ve hukuki sonuçları
The termination of legal services agreements and their legal consequences
  1. Tez No: 967394
  2. Yazar: SELİN SAYGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TEKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde hukuki uyuşmazlık içindeki kişiler, hukuk alanında bilgi ve tecrübe sahibi olan avukatlara ihtiyaç duymaktadırlar. Avukatlık hizmeti, Avukatlık Kanunu'na göre bir kamu hizmeti niteliğindedir. Güven esasına dayalı avukatlık sözleşmesi sona erse bile, bazı durumlarda avukatın görevine belirli süre daha devam etmesi gerekmektedir. Avukatlık sözleşmesinin hukuki niteliğinin ortaya konulması, unsurlarının belirlenmesi, sözleşmenin taraflarının kimler olabileceği, sona erme hallerinin tarafların borçları ile irdelenmesi ve sözleşmenin sona ermesinin sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde belirtilmesi, günümüzde önem arz etmektedir. Çalışmamızda, öncelikle temel olarak avukatlık mesleği ve bu mesleğin tarihçesi açıklanmış, akabinde sözleşmenin kurucu unsurları, şekil ve ispat şartları ve benzer sözleşmeler ile karşılaştırılarak avukatlık sözleşmesinin hukuki niteliği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sözleşmede bir taraf daima avukat, diğer taraf müvekkildir. Avukatlık sözleşmesinin sona erme nedenleri, taraflarca sona erdirme halleri ve kendiliğinden sona erme sebepleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Taraflarca sona erdirme halleri; karşılıklı mutabakat ile sona erdirme, azil ve istifadır. Kendiliğinden sona erme sebepleri ise; sözleşmeye konu işin yapılması, sürenin dolması, taraflardan birinin ölümü, taraflardan birinin ehliyetini yitirmesi, avukatlık sıfatının yitirilmesi, iflastır. Çalışmamızda avukatlık sözleşmesinin sona erme nedenleri ve sona ermenin hüküm ve sonuçlarının ayrıntılı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern times, individuals involved in legal disputes require the assistance of attorneys who possess expertise and experience in the field of law. According to the Attorneyship Law, legal services provided by attorneys are considered a public service. Due to the trust-based nature of this relationship, even if the legal services agreement is terminated, in certain situations, the attorney may be required to continue their duties for a specified period. Defining the legal characteristics of the legal services agreement, identifying its essential elements, clarifying the parties to the contract, specifying the obligations of the parties, and outlining the consequences in the event of termination hold significant importance today. In our study, the profession of lawyering and its historical background are initially explained. Subsequently, the constitutive elements of the contract, formal and evidential requirements, and comparisons with similar contracts are analyzed to examine the legal nature of the attorney agreement in detail. In the contract, one party is always the attorney, while the other party is the client. The reasons for termination of the attorney agreement are divided into two as termination by the parties and automatic termination. The reasons for termination by the parties are; termination by mutual consent, dismissal and resignation. The reasons for automatic termination are; performance of the work subject to the contract, expiration of the term, death of one of the parties, loss of capacity of one of the parties, loss of attorney status, bankruptcy. This study aims to provide a detailed analysis of the reasons for the termination of attorney agreements, as well as the legal consequences and implications of such termination.