Kablosuz şarj sistemi sistemlerinin şehir içi otobüslere entegrasyonu
Integration of wireless charging systems into city buses
  1. Tez No: 967401
  2. Yazar: OSMAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, kablosuz şarj sistemlerinin şehir içi elektrikli otobüslere entegrasyonu teknik, tasarımsal ve ekonomik açıdan incelenmiştir. Çalışma kapsamında, özellikle alıcı sistemlerin konumlandırılması, batarya yerleşimi, termal yönetim, iç mekân tasarımı, elektromanyetik güvenlik, kentsel entegrasyon ve sürdürülebilirlik gibi teknik ve operasyonel parametreler detaylı olarak ele alınmıştır. Kablosuz şarj teknolojisinin sunduğu statik ve dinamik uygulama seçenekleri, otobüslerin batarya gereksinimlerini optimize etme, menzil sürekliliğini artırma ve toplam sahip olma maliyetini azaltma potansiyeli açısından değerlendirilmiştir. Literatür incelemelerine ek olarak, Adana kenti özelinde geliştirilen bir örnek senaryo üzerinden dönüşüm planlaması ve yatırım geri dönüş süresi analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, kablosuz şarj sistemlerinin yalnızca enerji aktarımını değil, aynı zamanda sürdürülebilir, güvenli ve yüksek verimli bir şehir içi ulaşım modeli oluşturulmasına katkı sağlayacak bir dönüşüm aracı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the integration of wireless charging systems into urban electric buses from technical, design, and economic perspectives. The study addresses in detail technical and operational parameters, particularly receiver system positioning, battery layout, thermal management, interior design, electromagnetic security, urban integration, and sustainability. The static and dynamic application options offered by wireless charging technology are evaluated for their potential to optimize bus battery requirements, increase range, and reduce total cost of ownership. In addition to literature reviews, transformation planning and return-on-investment analyses are conducted using a sample scenario developed specifically for the city of Adana. The findings demonstrate that wireless charging systems are a transformation tool that will not only transfer energy but also contribute to the creation of a sustainable, safe, and highly efficient urban transportation model.