Wangechı Mutu örneği üzerinden toplumsal bir eleştiri aracı olarak figür resmi: Fauna forma
Figure painting as a tool of social criticism through the example of Wangechi Mutu: Fauna forma
  1. Tez No: 967402
  2. Yazar: FİLİZ AÇİKYİLDİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sanatın birçok alanında sıkça rastlanan değişim kavramlarının nedenleri, eser üzerinden incelenmiş ve öznel yorumlarla desteklenmiştir. Plastik sanatlarda biçimsel olarak ele alınan figüratif, güncel sanattaki yansımaları incelenerek; sömürgecilik, aşırı tüketim, cinsiyet, yabancılaşma ve küreselleşme gibi temalar üzerinden çözümlenmiştir. Bu çalışmalar ışığında Wangechi Mutu'nun yapıtlarının hem teorik hem plastik anlamda okunması üzerinden özgün bir çalışma serisi ortaya konmuştur. Figürü, sanatsal pratiğin bir aracı ya da figür üzerinden okunacak kavramların günümüz sanatında kullanımına bakılarak son yirmi yılın sanatçılarından bir seçkiye yer verilmiştir. Figürü kullanarak sanatının bir kavramsal öznesi haline getiren Wangechi Mutu bu tezin odak noktasıdır. Çok odaklı bakışa hâkim imge kullanımı anlatısına sahiptir. Sanatçının yapıtları, yinelenen bir tema ile cinsiyet, ırk ve sömürgecilik kavramları üzerinden bir anlatım yolunu benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
The reasons for the concepts of change, which are frequently encountered in many fields of art, have been examined through the work and supported by subjective interpretations. By examining the reflections of figurative, contemporary art, which are handled formally in plastic arts; colonialism, overconsumption, gender, alienation and globalization. In the light of these studies, an original series of studies has been put forward through the reading of Wangechi Mutu's works both theoretically and plasticly. A selection of artists of the last 20 years is included by looking at the use of the figures as a tool of artistic practice or the concepts to be read through the figure in today's art. Wangechi Mutu, who uses the figure to make it a conceptual subject of his art, is the focus of this thesis. It has a narrative of image use that dominates the multifocal gaze. The artist's works have adopted a way of expression through the concepts of gender, race and colonialism with a recurring theme.