Çağdaş sanatta ideolojik bir ifade aracı olarak beden üzerine bir inceleme
An examination of the body as an ideological expression in contemporary art
- Tez No: 853033
- Danışmanlar: DOÇ. ÖMER EMRE YAVUZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bedeni tarihsel, kültürel, toplumsal, sosyolojik, psikolojik ve felsefi bağlamından koparıp ne sanatsal üretimlere ne de hayata bakabiliriz. Bu çalışmada“beden”üzerinden yürütülen ideolojik söylemlerin çağdaş sanata yansımaları incelenecektir. Bu bağlamda öncelikli olarak bedeni tanımla biçimlerimiz mercek altına alınacaktır. Zihin-beden ikiliği ile başlayarak bedenin arzu ve emekle ilişkisi irdelenecektir. Kapitalist sisteme geçiş sürecinden başlayarak güç-iktidar sahiplerinin bedenlerin potansiyellerini nasıl sömürüp, köleleştirdiği ve yok sayıp görmezden geldiği incelenecektir. Bu doğrultuda makineleşen, queer, hayalet ve hayvansı bedenler başlıkları altında“norm dışılık”ve“ötekilik”gibi toplumdan soyutlanmış oluş biçimleri Hannah Höch, Isa Genzken, Wangechi Mutu, Ali Abbasi, Shirin Neshat, Tony Gatlif, Chiharu Shiota ve Tania Bruguera'nın yapıtları üzerinden ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ideological discourses revolving around the“body”will be examined in relation to contemporary art, emphasizing the importance of considering the historical, cultural, societal, sociological, psychological, and philosophical context of the body. Primarily, various forms of defining the body will be scrutinized, beginning with the mind-body duality, and delving into the examination of the relationship between the body, desire, and labor. Starting from the transition to the capitalist system, the study will investigate how those in power exploit, subjugate, and ignore the potentials of bodies. Within this context, under the headings of mechanized, queer, spectral, and animalistic bodies, forms of“deviance”and“otherness”isolated from society will be explored through the works of artists such as Hannah Höch, Isa Genzken, Wangechi Mutu, Ali Abbasi, Shirin Neshat, Tony Gatlif, Chiharu Shiota, and Tania Bruguera