Üniversite öğrencilerinde yaşam doyumunun yordayıcıları olarak bilişsel kontrol ve esneklik, stresle başa çıkma tarzları ve affetme
Cognitive control and flexibility, stress coping styles and forgiveness as predictors of life satisfaction among university students
- Tez No: 967428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR METE OTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde yaşam doyumunun bilişsel kontrol ve esneklik, stresle başa çıkma tarzları ve affetme tarafından yordanıp yordanmadığını inceleme amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesindeki 465 öğrenciden (157 erkek, 308 kadın) oluşmaktadır. Verileri toplamada Yaşam Doyumu Ölçeği, Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Heartland Affetme Ölçeği ve araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizi için Tanımlayıcı İstatistikler, Normallik Analizi, Güvenilirlik Analizi, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post Hoc Tukey Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Regresyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi gibi analizlerden yararlanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda yaşam doyumu ile affetme, bilişsel kontrol ve esneklik arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Araştırmada hem basit hem çoklu regresyon yapılmıştır. Basit regresyon analizi sonucunda yaşam doyumunun Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği ile alt boyutları olan duygular üzerinde bilişsel kontrol ve değerlendirme ve başa çıkma esnekliği, kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım, Heartland Affetme Ölçeği ve alt boyutları durumu affetme ve kendini affetme tarafından yordandığı bulgusu elde edilmiştir. Çoklu regresyon analizinde ise yaşam doyumunun yalnızca affetme tarafından yordandığı, stresle başa çıkma tarzları ile bilişsel kontrol ve esnekliğin çoklu modelde yaşam doyumunun anlamlı yordayıcısı olmadığı görülmüştür. Ayrıca yaşam doyumunun sınıf düzeyi ve cinsiyet bakımından anlamlı biçimde farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether life satisfaction among university students can be predicted by cognitive control and flexibility, coping styles with stress, and forgiveness. The sample of the research consisted of 465 students (157 male, 308 female) from the Faculty of Education at Dokuz Eylül University, Buca campus. Data were collected using the Life Satisfaction Scale, Cognitive Control and Flexibility Scale, Coping Styles with Stress Scale, Heartland Forgiveness Scale, and a Personal Information Form prepared by the researcher. For data analysis, Descriptive Statistics, Normality Analysis, Reliability Analysis, Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, Post Hoc Tukey Test, Pearson Correlation Analysis, Simple Regression Analysis, and Multiple Regression Analysis were utilized. The correlation analysis revealed positive relationships between life satisfaction and forgiveness, as well as cognitive control and flexibility. Both simple and multiple regression analyses were conducted. The results of the simple regression analysis showed that life satisfaction was significantly predicted by the Cognitive Control and Flexibility Scale and its subdimensions (cognitive control over emotions, appraisal and coping flexibility), self-confident and optimistic approaches from the Coping Styles with Stress Scale, and the Heartland Forgiveness Scale and its subdimensions (forgiveness of situations and self-forgiveness). However, the multiple regression analysis indicated that only forgiveness significantly predicted life satisfaction, while coping styles and cognitive control and flexibility did not emerge as significant predictors in the multiple model. Additionally, it was found that life satisfaction did not significantly differ based on grade level or gender.