Bursa Karacabey'de bulunan Osmanlı Dönemi camiileri
Ottoman Period mosques in Bursa Karacabey
- Tez No: 967429
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ GÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamız ile 1337 yılında Osmanlı toprağı haline gelen Bursa'nın Karacabey ilçesinde Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve günümüze ulaşabilmiş camilerin sanat tarihi açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Karacabey Ulu Camii, Karacabey İmaret Camii ve Bülbül Hatun Türbesi plan, malzeme, teknik ve süsleme özellikleri açısından incelenip değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan literatür çalışmaları ve arşiv taramaları ile yapıların geçmişine dair veriler toplanırken saha çalışmaları ile günümüzde bulundukları durum kayda alınmıştır. Sonuçta, yapıların sanat tarihi açısından önemi ve Osmanlı mimarisindeki yeri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to examine, the mosques built during the Ottoman period in the Karacabey district of Bursa, which became Ottoman territory in 1337, and which have survived to the present day in terms of art history. In this context, Karacabey Great Mosque, Karacabey Imaret Mosque, Bülbül Hatun Tomb were analyzed and evaluated in terms of their architectural plans, materials, construction techniques, and ornamental features. Data regarding the historical background of these structures were gathered through a comprehensive literature review and archival research, while their current conditions were documented via field surveys. As a result, the study assesses the significance of these buildings within the context of art history and their place in Ottoman architectural heritage.