Bazı tarım ilaçlarının tayini için elektrokimyasal biyosensör geliştirilmesi
Development of electrochemical biosensor for the determination of some pesticides
  1. Tez No: 967430
  2. Yazar: EZGİ ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı pestisitlerin tayini için, pestisitlerin asetilkolinesteraz (AChE) enzimi üzerindeki inhibitör etkilerini temel alan bir biyosensör tasarlandı. Yeşil sentez yöntemiyle biyosensör tasarımında kullanılmak üzere gümüş nanopartiküller sentezlendi ve karakterize edildi. Pestisitlerin tayini, asetilkolinesteraz (AChE) tarafından katalizlenen tepkime sonucunda açığa çıkan tiyokolinin yükseltgenmesine dayanmaktadır. Analizler kare dalga voltametrisi (SWV) yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Biyosensör ile tiyokolinin kare dalga voltametrisi (SWV) kullanılarak tayini için gerekli en uygun parametreler belirlendi. Buna göre, karıştırma süresi 30 dakika, destek elektrolit pH 7,5 fosfat tamponu, frekans 25 Hz, puls genliği 25 mV, basamak potansiyeli 3 mV ve çalışma sıcaklığı oda sıcaklığı olarak belirlendi. Bu şartlarda tiyokolin tayini için gözlenebilme sınırı (LOD) 2,22×10–14 M, tayin sınırı (LOQ) 7,41×10–14 M olarak hesaplandı. Klorpirifos, karbofuran, etoprofos ve metiyokarb pestisitlerinin biyosensör tasarımında kullanılan asetilkolinesteraz enzimi üzerindeki inhibitör etkileri sonucu elde edilen veriler kullanılarak gözlenebilme sınırı(LOD) sırasıyla 3,21×10–8 M, 1,67×10–10 M, 3,77×10–10 M ve 4,69×10–9 M olarak hesaplandı. Gerçek numune analizlerinde portakal suyundaki klorpirifos miktarı % -1,63; elma suyundaki karbofuran miktarı % -2,47; salatalık suyundaki metiyokarb miktarı % -2,88 ve ananas suyundaki etoprofos miktarı % 5,33, % bağıl hata ile bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a biosensor was developed for the detection of selected pesticides, based on the inhibitory effects of these compounds on the acetylcholinesterase (AChE) enzyme. Silver nanoparticles were synthesized via a green synthesis approach and characterized for use in the biosensor design. The detection strategy relied on the measurement of thiocholine, generated as a product of the reaction catalyzed by AChE. Analytical measurements were carried out using square-wave voltammetry (SWV). Experimental parameters for thiocholine determination via SWV were optimized, resulting in the following conditions: a stirring time of 30 minutes, phosphate buffer (pH 7.5) as the supporting electrolyte, frequency of 25 Hz, pulse amplitude of 25 mV, step potential of 3 mV, and room temperature operation. Under these conditions, the limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) for thiocholine were calculated as 2.22×10⁻14 M and 7.41×10–14 M, respectively. Based on the inhibitory effects of chlorpyrifos, carbofuran, ethoprophos, and methiocarb on the AChE enzyme used in the biosensor design, the limit of detection (LOD) values were calculated as 3.21×10⁻8 M, 1.67×10⁻10 M, 3.77×10⁻10 M, and 4.69×10⁻9 M, respectively. In real sample analyses, the amount of chlorpyrifos in orange juice was determined with a relative error of –1.63%, the amount of carbofuran in apple juice with –2.47%, the amount of methiocarb in cucumber juice with –2.88%, and the amount of ethoprophos in pineapple juice with 5.33%.