Çoksesli koro çalışmalarına yönelik kaygı ölçeği geliştirme çalışması
Study of anxiety scale development regarding polyphonic choir studies
  1. Tez No: 967431
  2. Yazar: ÖZGÜR ULAŞ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN UÇAL CANAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Koro eğitimi sürecinde yapılan çalışmaların bireylerin iyi oluşuna birçok yönden olumlu katkı sağladığı bilinmektedir. Bu çalışmalar müzikal gelişimin yanı sıra sosyal etkileşim, özgüven ve grup aidiyeti gibi alanlarda destekleyici bir ortam sunmaktadır. Ancak koroların sahip olduğu sosyal ve performans temelli dinamikler, bazı bireyler için olumsuz duygusal deneyimlere de yol açabilmektedir. Grup içi etkileşimler, değerlendirilme baskısı ve performans beklentileri gibi faktörlerin, bireylerin kaygı düzeylerini etkileyebildiği düşünülmektedir. Gözlem yoluyla bireylerin yaşadıkları kaygıların ne düzeyde gerçekleştiğini bilmenin mümkün olmadığı bilinmektedir. Bireylerin yaşadıkları kaygıların düzeyini belirleyebilmek için ölçeklerden faydalanılabilmektedir. Bu sebeple araştırmanın temel amacı, bireylerin çoksesli koro çalışmalarında yaşadıkları kaygı düzeylerini ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından ölçek geliştirme modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Veri toplama süreci tek aşamada gerçekleştirilmiş, analizler ise iki aşamalı olarak yürütülmüştür. İlk aşamada 200 katılımcının verileri açımlayıcı faktör analizi (AFA) için, ikinci aşamada ise ilk aşamadaki katılımcılardan farklı 207 katılımcının verileri doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve güvenirlik analizleri için kullanılmıştır. Bu sayede ölçeğin yapı geçerliliği ve güvenirlik düzeyi kapsamlı şekilde test edilmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen Çoksesli Koro Çalışmalarına yönelik kaygı ölçeğinin, sosyal kaygı, koro performans kaygısı, kaygı belirtileri, şef tarafından değerlendirilme kaygısı isimli dört faktörden oluştuğu saptanmıştır. AFA sonuçları doğrultusunda elde edilen dört faktörlü yapı, toplam varyansın %64,12'sini açıklayarak çoksesli koro çalışmalarındaki psikososyal dinamikleri anlamaya yönelik güçlü bir kuramsal temel sunmaktadır. Yapılan güvenirlik analizlerinde ise hem genel ölçek hem de alt boyutlara ilişkin Cronbach's Alpha katsayılarının 0,881 ve 0,905 arasında olduğu belirlenmiştir. Genel ölçek için hesaplanan 0,951'lik Cronbach's Alpha değeri, ölçeğin yüksek düzeyde iç tutarlılık ve güvenirlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çoksesli Koro Çalışmalarına Yönelik Kaygı Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well It is well known that the practices conducted during choir training contribute positively to individuals' well-being in various aspects. In addition to musical development, these practices provide a supportive environment in areas such as social interaction, self-confidence, and a sense of group belonging. However, the social and performance-based dynamics of choirs may also lead to negative emotional experiences for some individuals. Factors such as in-group interactions, the pressure of being evaluated, and performance expectations are considered to potentially affect individuals' levels of anxiety. It is known that it is not possible to determine the extent of anxiety experienced by individuals through observation. Scales can be used to determine the level of anxiety experienced by individuals. Thus, the main aim of this study is to develop a valid and reliable scale to measure the levels of anxiety experienced by individuals in polyphonic choir activities. The study was conducted within the framework of the scale development model, one of the quantitative research approaches. The data collection process was carried out in a single phase, while analysis was conducted in two phases. In the first phase, data from 200 participants were used for Exploratory Factor Analysis (EFA), and in the second stage, the data of 207 participants were used for Confirmatory Factor Analysis (CFA) and reliability analyses. In this way, the construct validity and reliability level of the scale were comprehensively tested. The Anxiety Scale for Polyphonic Choir Activities developed within the scope of the study was found to consist of four factors: social anxiety, choir performance anxiety, anxiety symptoms, and anxiety related to evaluation by the conductor. The four-factor structure obtained based on the EFA results explains 64.12% of the total variance and in this way provides a strong theoretical foundation for understanding the psycho-social dynamics of polyphonic choir activities. The reliability analyses showed that the Cronbach's Alpha coefficients for both the overall scale and its sub-dimensions ranged between 0.881 and 0.905. The Cronbach's Alpha value of 0.951 calculated for the overall scale indicates a high level of internal consistency and reliability of the scale. As a result, it was concluded that the Anxiety Scale for Polyphonic Choir Activities is a valid and reliable measurement tool.