Tek seferde nazil olan sûrelerin yazılma süreci
The writing process of surahs revealed in a single instance
  1. Tez No: 967437
  2. Yazar: ABDULSAMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TOPYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, tek seferde nazil olan Mekkî ve Medenî sûrelerin Hz. Peygamber tarafından nasıl, ne zaman ve hangi yöntemlerle yazdırıldığına dair rivayetleri merkeze alarak, vahyin yazıya geçirilme sürecine dair özgün bir bakış açısı sunmaktadır. Kur'ân'ın sadece ezber yoluyla değil, aynı zamanda yazılı olarak da korunmasına yönelik çabalar, özellikle vahiy kâtipleri aracılığıyla sistemli bir şekilde yürütülmüştür. Bu bağlamda, vahyin indiği dönemde kullanılan yazı malzemeleri, kâtiplerin sayısı ve rolleri ile Hz. Peygamber'in bu süreci bizzat nasıl yönettiği konuları detaylı biçimde ele alınmıştır. Çalışmada, nüzûl ve tedvîn süreçleri arasındaki organik ilişki ortaya konmuş; sûrelerin topluca yazdırılması özelinde vahyin yazımında takip edilen yöntemler tespit edilmeye çalışılmıştır. Böylece Kur'ân'ın erken dönemde yazıya geçirilmesine dair literatürde eksik kalan yönler tamamlanmaya ve araştırmacılara konuya dair derinlemesine bir perspektif sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a unique perspective on the process of documenting revelation by focusing on the reports concerning how, when, and by what methods the Meccan and Medinan surahs—revealed in a single instance—were written down under the instruction of the Prophet Muhammad (peace be upon him). It is shown that efforts to preserve the Qur'an were not limited to oral memorization but were also systematically carried out through written documentation, particularly by scribes assigned specifically for this purpose. Within this context, the study explores in detail the materials used during the time of revelation, the number and roles of the scribes, and the Prophet's direct supervision of the writing process. It reveals the organic relationship between the phases of revelation (nuzūl) and compilation (tadwīn), with special attention given to the methods employed in recording entire surahs at once.