Tarım sektöründe çalışan beyaz yakalıların eğitim sorunları ve sektörde bir örnek
Educational challenges of white-collar employees in the agricultural sector and a case study in the sector
- Tez No: 967441
- Danışmanlar: DR. AHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsan yeryüzünde var olmaya başladığı andan bu zamana kadar bazen yavaş bazen hızlı sürekli bir gelişim ve değişim içinde olmuştur. Daha önceleri atadan geçen bilgi ve tecrübeler ışığında ilerlerken tarımın ekonomideki öneminin anlaşılması ile sektördeki kurumsallaşma, bilginin aktarımı ve sürekliliğe önem kazandırmıştır. Bu değişim süreçleri günümüzde teknolojinin gelişmesiyle hız kazanmış olup güncelliğini korumak için birçok alanda eğitim ihtiyacı doğurmaktadır. İnsan ihtiyaçlarındaki değişimlere uyum sağlayarak varlıklarını sürdürmek isteyen kurumlar, ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim planlamalarını örgün öğretimle, iş yaşamının gerekleri arasındaki farkları yetişkin eğitim metotları, mesleki eğitim ve hizmet için eğitimler ile birlikte yürütmelidir. Bu çalışmanın amacı, tarım sektöründe faaliyet gösteren beyaz yakalı çalışanların mesleki eğitim ihtiyaçlarını, karşılaştıkları engelleri ve bu sorunların sektör dinamikler üzerindeki etkilerini ortaya koymak, çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmada kurumsallaşma sürecinde olan bir tarım işletmesindeki beyaz yakalı çalışanlar ile görüşmeler yapılarak, eğitim ihtiyaçları, eğitim ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılandığı, eğitimde hangi engellerle karşılaştıkları, eğitim programlarının yeterliliği, zaman kısıtları, yapısal zorluklar, kurumsal destek eksikliği ve motivasyon sorunları incelenmiştir. Bu konunun seçiminde tarım sektöründe tarımsal mekanizasyon, tohum geliştirme, sulama teknikleri, ürün çeşitlendirme, gübreleme gibi sadece verimliliği değil çevre sorunlarını ve gıda güvenirliliğini etkileyen faktörlerin önemi göz önünde tutulmuştur. Gelişmiş ülkelerdeki tarımsal verimlilik ile gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerde tarımsal verimlilik, önemli bazı ürünler bakımından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada konunun önemini göstermektedir. Çalışma sonunda, sektöre özgü hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi ve bölgesel farkındalığı yüksek insan kaynakları politikalarının oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır. Bu önerilerle, hem kurum içi verimliliği artırmakta hem de beyaz yakalı çalışanların sektöre entegrasyonunu kolaylaştırarak sürekliliği artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human existence, development and transformation have occurred continuously—sometimes slowly, sometimes rapidly. While knowledge and experience were once passed down through generations, the growing recognition of agriculture's economic importance has underscored the need for institutionalization in the sector and the systematic transfer and continuity of knowledge. These processes have accelerated with technological advancements, creating a widespread need for continuous education across multiple fields to stay current. Institutions that seek to adapt to evolving human needs must design educational strategies that bridge the gap between formal education and the realities of working life, integrating adult learning methodologies, vocational training, and in-service education. The aim of this study is to identify the professional training needs of white-collar employees in the agricultural sector, to examine the challenges they face, and to analyze how these issues influence sectoral dynamics, while proposing relevant solutions. Interviews were conducted with white-collar employees in a corporate agricultural enterprise undergoing institutionalization. The study explored their training needs, the extent to which those needs are met, barriers to training participation, the adequacy of training programs, time constraints, structural difficulties, lack of organizational support, and motivation-related problems. The choice of topic was guided by the importance of factors such as agricultural mechanization, seed development, irrigation techniques, crop diversification, and fertilization—not only in terms of productivity but also with respect to environmental concerns and food security. A comparative analysis between agricultural productivity in developed and developing countries has also highlighted the significance of the subject matter. The study concludes that there is a need for sector-specific in-service training programs and the development of human resources policies with strong regional awareness. These recommendations aim to enhance internal efficiency while facilitating the integration and long-term retention of white-collar professionals in the agricultural sector.